„Boże Narodzenie w Bullerbyn” Astrid Lindgren i „O Zimie” Görel Kristiny Näslund – RECENZJA

 Święta już tuż, tuż za rogiem, w wielu domach rozgościły się już odświętnie ubrane choinki i roznosi się zapach świeżo upieczonych pierniczków. Jeśli poszukujecie jeszcze pomysłów na prezent pod choinkę, to mamy dla Was jako podpowiedź dwie wspaniałe książki z jednego z naszych ulubionych wydawnictw Zakamarki. Świetnie wpisują się w klimat okołoświąteczny, do tego obydwie są pięknie wydane, w twardej oprawie, z niezwykłymi ilustracjami. Czytanie ich to sama przyjemność. 

-Wszystko jest takie piękne i bożonarodzeniowe, że aż mnie brzuch boli – powiedziała Anna.

“Boże Narodzenie w Bullerbyn” Astrid Lindgren to opowieść dobrze znana każdemu, kto czytał “Dzieci z Bullerbyn”. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Brita i Anna przygotowują się do Bożego Narodzenia. Najpierw pieką pierniczki i pomagają przy różnych pracach. Dzień przez Wigilią asystują przy wycinaniu choinek, później chodzą od zagrody do zagrody i śpiewają pod oknami. Sama Wigilia to czas oczekiwania na pyszne potrawy i oczywiście na prezenty. A potem zostaje już tylko świętowanie. Opowiadanie oparte zostało na powieści, jednak jest ono napisane uproszczonym językiem, tak aby było przystępne dla grupy wiekowej 6+. Każdy, kto w dzieciństwie pokochał Bullerbyn, zakocha się również i w tej krótszej wersji. Jest ona urocza, pełna ciepła, spokoju i rodzinnej atmosfery. Do tego ma świetne ilustracje Ilon Wikland. Gorąco zachęcam do spędzenia świąt w zagrodzie Północnej, Środkowej i Południowej, książka sprawdzi się do wspólnego czytania, jak i do samodzielnych prób lektury. 

Płatek śniegu składa się z najpiękniejszych gwiazdek. 

Czasami płatki śniegu spadają bardzo wolno. 

Ziemię przykrywa miękka kołderka z białych gwiazd.

“O Zimie” Görel Kristiny Näslund to z kolei propozycja dla dzieci nieco młodszych, wydawnictwo rekomenduje tu 3+, aczkolwiek jeśli wasze dzieci nie niszczą już książek, można czytać ją również i wcześniej. A może nawet trzeba, bo jest wspaniała. To opowieść o zimie napisana poetyckim językiem. Dowiemy się z niej zatem, co można robić tylko zimą – na przykład anioły na śniegu czy jeździć na sankach, z jakiego śniegu najlepiej lepi się bałwana, albo kota czy gruszkę i że śnieg skrzypi, jak się po nim chodzi. Świetnie wprowadza w zimowy klimat, szczególnie jeśli u Was akurat nie ma śniegu i Wasze maluchy bardzo za nim tęsknią. Książka jest też wspaniale ilustrowana, obrazy autorstwa Kristina Digman doskonale uzupełniają tekst, zachęca do rozmowy na temat tej pory roku z dziećmi, szczególnie, że sporo w niej faktów, na przykład o tym, kiedy woda zamarza, a kiedy topnieje. Bardzo polecam na prezent pod choinkę, ale też jako książkę o zimie, warto ją mieć na półce. 

Ola 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Zakamarki.

Astrid Lindgren, Ilon Wikland, “Boże Narodzenie w Bullerbyn”, przełożyła Anna Węgleńska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2022, liczba stron: 32. 


Görel Kristina Näslund, Kristina Digman, “O Zimie”, przełożyła Katarzyna Ottoson, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2008, liczba stron: 28. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *