Jacqueline West „Tajemnica Lost Lake” – RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Pewnego razu były sobie dwie siostry, które wszystko robiły wspólnie. Ale tylko jedna z nich zniknęła.

Kiedy Fiona Crane czyta słowa otwierające tajemniczą książkę, nie ma już powrotu. Jedenastolatka czuje, że musi rozwiązać zagadkę zaginięcia jednej z dziewcząt. Odkąd wraz z rodzicami i starszą siostrą przeprowadziła się do Lost Lake, niewielkiej miejscowości w Nowej Anglii, nic nie idzie po jej myśli. Choć nie ma nic przeciwko starym rzeczom, nie podoba jej się stary dom, w którym zamieszkują, nie podoba jej się stare, jakby nieprzyjazne obcym miasteczko. Brakuje jej przyjaciół, brakuje dawnego życia. Jest zła, szczególnie na siostrę, bo cała ta przeprowadzka ma po prostu ułatwić Arden, utalentowanej łyżwiarce, dojazdy na treningi. Wiele zmienia jednak wizyta w miejskiej bibliotece, nieco oryginalnej i także tajemniczej, bo umiejscowionej w starym budynku, niegdyś należącym do zamożnej rodziny Chisholmów. W dziale kryminałów Fiona trafia na książkę „Zaginiona”, na TĘ książkę, i przepada. Historia dwóch sióstr, Hazel i Pearl, nie daje jej spokoju, zwłaszcza wówczas, gdy zaczyna odkrywać związki pomiędzy książką a otaczającą ją rzeczywistością. Najpierw koniecznie chce przeczytać, co wydarzyło się dalej, a kiedy sama lektura nie przynosi rozwiązania – pragnie samodzielnie poznać prawdę. Czy będzie to jednak możliwe? Czy Lost Lake pozwoli odkryć swoją mroczną przeszłość? Kto okaże się przyjacielem, kto wrogiem?

„Tajemnica Lost Lake” amerykańskiej pisarki Jacqueline West to wyjątkowo udana powieść młodzieżowa nawiązująca do klasycznej literatury grozy. Za sprawą ciekawej kompozycji, często wykorzystywanej przez twórców gatunku, czytelniczki i czytelnicy poznają dwie historie: jedenastoletniej Fiony, która wraz z rodziną zamieszkuje w Lost Lake, oraz dwóch sióstr, o których dziewczynka czyta w znalezionej w bibliotece książce. Rzecz jasna szybko dostrzec można paralele pomiędzy obiema opowieściami. To, co wydarzyło się kiedyś, nie pozostaje bez wpływu na teraźniejszość. Nie tylko jednak konstrukcja książki wskazuje na czerpanie autorki z dobrych wzorców. Budowany niespiesznie nastrój, nieco mroczny i tajemniczy, narastające napięcie, wykorzystanie motywu biblioteki i tajemniczej księgi, nawiązanie do dawnych wierzeń w postaci mrożącego krew w żyłach Poszukiwacza – wszystko to buduje niezwykły klimat opowieści i powoduje, że trudno się od niej oderwać.

Poza wszystkimi elementami charakterystycznymi dla powieści grozy, które bardzo sprawnie zostały wykorzystane przez Jacqueline West, ważnym elementem książki jest wątek obyczajowy. „Tajemnica Lost Lake” to nie tylko przyprawiająca o gęsią skórkę historia o nierozwiązanych, zagadkowych wydarzeniach z przeszłości, ale także o zagubionej dziewczynie, której trudno jest pogodzić się z nagłą życiową zmianą. Czuje żal do rodziców i żal do siostry, której dobro, jak uważa, zostało postawione nad jej potrzebami. Pomiędzy nią a Arden nie ma nici porozumienia, a przecież są siostrami, jak Hazel i Pearl, bohaterki „Zaginionej”. Być może zagadka tajemniczej książki pozwala jej skierować myśli poza rodzinne problemy, poza złość i smutek, które odczuwa. „Odkąd się tu przeprowadziliśmy” – mówi do miejscowej bibliotekarki, pani Mirandy – „miałam wrażenie, że w Lost Lake nie ma nic, co by mnie zainteresowało. Nie miałam żadnego powodu, żeby tu być (…) Po prostu przywieziono mnie tu ze względu na moją siostrę. Ale teraz myślę, że może uda mi się rozwikłać tę zagadkę. Może czekała na kogoś takiego jak ja. I może wtedy przestanę czuć się taka (…) Taka samotna. Taka niechciana. Taka opuszczona”. Być może rozwiązanie zagadki miasteczka spowoduje rozwiązanie i jej, Fiony, problemów…

Finał opowieści zaskoczy niejedną czytelniczkę i niejednego czytelnika. Ja oczywiście zachęcam do lektury – zarówno młodzież w wieku 10 +, jak i znacznie starsze odbiorczynie i odbiorców. Przepadną w niej i jedni, i drudzy – wiem, o czym mówię, to sprawdzona informacja!

Agata

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Literackim

Jacqueline West „Tajemnica Lost Lake”, przeł. Maria Jaszczurowska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2023, Premiera: 25.01.2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *