XI TOMIK POEZJI UCZNIOWSKIEJ „Niektórzy lubią poezję…”

Z wielką przyjemnością prezentujemy XI Tomik Poezji Uczniowskiej „Niektórzy lubią poezję…”, któremu miałyśmy w tym roku zaszczyt patronować. Nic tak bardzo nas nie cieszy, jak młodzi ludzie rozmiłowani w literaturze… Ach nie! Chwileczkę! Bardziej cieszą nas młodzi ludzie tworzący literaturę! Zwłaszcza, że prezentowane w tym wydaniu wiersze czyta się wspaniale, aż zadziwia ich wysoki poziom.
Zabookowane.pl

Prosto z drukarni, jeszcze gorące egzemplarze, to podsumowanie XI edycji Pomorskiego Konkursu Poetyckiego „Niektórzy lubią poezję” zorganizowanego przez Oddział Pomorski Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – panią Elwirę Worzałę, a także przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Gdyni – panią Agnieszkę Gałęziewską i Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni – panią Monikę Michalak-Wiśniewską.

Prezes Pomorskiego Oddziału TNBSP, pani Elwira Worzała, tak napisała we wstępie:
„Podejmując się tej współpracy nie przypuszczałam, że przyjdzie nam pracować tylko i wyłącznie zdalnie, respektując hasło „Zostań w domu”, obowiązujące w Polsce od wprowadzenia Rozporządzenia Ministra Zdrowia 13.03.2020 r. o stanie zagrożenia epidemicznego. W związku z tym została odwołana uroczystość wręczenia nagród, która była zaplanowana na 17.04.2020 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Nie zrezygnowano jednak z konkursu w ogóle, czego dowodem jest ten tomik, w którym publikujemy wiersze tylko nagrodzone i wyróżnione; w tym roku do organizatorów wpłynęło ponad 70 wierszy”.

Ilustracje w tej edycji wykonała Matylda Ślipy z kl. 8 ZSP nr 2 w Gdyni, stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Piękne portrety poprzez swoją tajemniczość wyjątkowo korespondują z liryką.

Poezja może być wszystkim,
Począwszy od ścigającego nas cienia,
Poprzez nurtujące nas pytania,
A skończywszy na codziennej chwili.

Napisała Maria Jasińska z kl. 7 c w swoim wierszu.

Poezja młodych ludzi jest wyjątkowa. Nie poucza, nie sili się na mądrości, jest szczera i naturalna. Dlatego tak cenna. Niekiedy rozbawi, skłoni do refleksji, a czasem zaskoczy czytelnika dojrzałością i perspektywą widzenia świata. Trzeba się nią dzielić jak dobrem. Niech idzie w świat.

Agnieszka Gałęziewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *