OKIEM NA KSIĘGARNIE – czerwiec 2018

Uff… ale upały! Jak zagospodarowujecie wolne chwile w czasie tak gorącej aury? Udaje Wam się znaleźć czas na książkę? Jesteśmy pewne, że tak.  Zerknijcie więc na nasz czerwcowy przegląd nowości wydawniczych. Wprawdzie w tym miesiącu dość krótki, ale – zapewniamy – interesujący. W każdym razie wszystkie trzy propozycje będą z nami wędrowały pod ogrodowy parasol, na plażę, do przytulnego kącika na balkonie, a w razie załamania pogody – czego oczywiście nie życzymy Wam i sobie! – pod ciepły kocyk.  O wrażeniach z lektur będziemy Wam jak zawsze donosić.

Zatem – startujemy:  

Holly Ringland „Wszystkie kwiaty Alice Hart” – Zniewalająca powieść, o tym, jak nas prześladują przemilczane historie – i o historiach, które sobie opowiadamy, aby przetrwać.
W rodzinnej tragedii dziewięcioletnia Alice Hart traci rodzinę, psa, dom, przestaje mówić. Trafia na położoną na odludziu farmę, gdzie jej babcia, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia, uprawia australijskie kwiaty, przyjmuje pod swój dach kobiety szukające  nowego początku i sama zmaga się z demonami przeszłości.
Dziewczynka uczy się mowy kwiatów, języka, który pomoże jej nazwać to, czego nie umiała dotąd ubrać słowami. Czyta książki, które są jej wielką miłością i powoli dochodzi do siebie. Dorasta, cierpliwie czekając, aż babcia opowie jej tragiczną historię rodziny. Zdradzona, ucieka na czarodziejską pustynię środkowej Australii, by rozpocząć samodzielne życie i znaleźć  ukojenie. Niestety, zakochuje się w Dylanie, mężczyźnie wyjątkowo niebezpiecznym. Żeby uwolnić się z tego związku, musi zawrócić – poznać rodzinne tajemnice i odzyskać swoją przeszłość.
„Wszystkie kwiaty Alice Hart” to debiutancka powieść Holly Ringwald, którą zachwycili się wydawcy na całym świecie.
Holly Ringland „Wszystkie kwiaty Alice Hart”, tłum. Ewa Penksyk-Kluczkowska, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2018, ilość stron: 416, data premiery: 06.06.2018.

Mark Sullivan „Pod szkarłatnym niebem” – Oparta na wydarzeniach z życia zapomnianego bohatera bestsellerowa powieść „Pod szkarłatnym niebem” to triumfalna historia niezwykłej odwagi i wytrzymałości pewnego młodego człowieka w jednym z najmroczniejszych okresów historii.
Pino Lella nie chce mieć nic wspólnego z wojną czy nazistami. Jest zwyczajnym włoskim nastolatkiem, którego myśli krążą wokół muzyki, jedzenia i dziewcząt – lecz dni jego niewinności są policzone. Gdy mieszkanie rodziny Lellów w Mediolanie zostaje zniszczone podczas alianckiego bombardowania, Pino przyłącza się do kolei podziemnej pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy i zakochuje w Annie, starszej od niego o sześć lat pięknej wdowie.
Rodzice Pina, chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo, zmuszają go, by zaciągnął się do niemieckiej armii. Sądzą, że to posunięcie uchroni go przed walką. Jednak gdy młody Pino zostaje ranny, po wyjściu ze szpitala zostaje zwerbowany na osobistego kierowcy lewej ręki Adolfa Hitlera we Włoszech, generała Hansa Leyersa, jednego z najbardziej tajemniczych i potężnych dowódców Trzeciej Rzeszy.
Dzięki temu zyskuje możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej dla aliantów wewnątrz niemieckiego Głównego Dowództwa. Pino przeżywa horrory wojny i nazistowską okupację walcząc w sekrecie, a jego odwagę podtrzymuje miłość do Anny i marzenia o wspólnej przyszłości.
Ta porywająca saga historyczna o miłości spodoba się fanom książek „Światło, którego nie widać” i „Słowik”.
Mark Sullivan „Pod szkarłatnym niebem”, tłum. Anna Klingofer-Szostakowska, Edipresse Książki, Warszawa 2018, ilość stron: 460, data premiery: 20.06.2018.

M.L. Longworth „Verlaque i Bonnet na tropie”, Tom 2, „Morderstwo przy rue Dumas” – Druga książka z porywającej serii „Verlaque i Bonnet na tropie” przedstawia kolejną intrygującą zagadkę kryminalną. Tym razem akcja rozgrywa się w małej społeczności studentów i wykładowców teologii na uniwersytecie w Aix-en-Provence.
Kiedy dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie w Aix zostaje znaleziony martwy, sędzia Verlaque nie może wyjść ze zdumienia. Profesor Moutte miał właśnie ogłosić nazwisko zdobywcy prestiżowego stypendium, a także mianować swojego następcę, który zamieszka w budzącym powszechne pożądanie apartamencie w siedemnastowiecznej rezydencji. Na długiej liście podejrzanych znaleźli się potencjalni beneficjenci stypendium i inne osoby bliskie profesorowi, jednak Verlaque wątpi, że ktokolwiek spośród gorliwych studentów lub ich zdesperowanych nauczycieli jest zdolny do morderstwa. Musi więc kopać głębiej. Z pomocą Marine oraz jej dzielnej matki Verlaque odkrywa świat, który jest bardziej skomplikowany niż polityka uniwersytetu.
M.L. Longworth „Verlaque i Bonnet na tropie”, Tom 2, „Morderstwo przy rue Dumas”, tłum. Małgorzata Trzebiatowska, Smak Słowa, Sopot 2018, ilość stron: 328, data premiery: 06.06.2018.

Opisy książek pochodzą ze stron wydawców

    • Prawda, że zapowiada się ciekawie? Jeszcze nie czytałyśmy, ale opis wydawnictwa Marginesy bardzo zachęca. Po przeczytaniu na pewno podzielimy się wrażeniami. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *