KSIĄŻKOKWIATKI NA DZIEŃ MATKI

Dzień Mamy to naszym zdaniem jeden z najważniejszych dni w roku! A może najważniejszy…? Jeżeli Wasze Mamy lubią spędzać czas z książką w ręku, to my oczywiście będziemy Was gorąco namawiać do sprezentowania im ciekawej lektury. A jeżeli same jesteście Mamami, to równie gorąco będziemy zachęcać Was do sprawienia przyjemności samym sobie. Rzecz jasna – przyjemności w postaci dobrej książki!

Zatem zaczynamy!

Propozycje dla Mam ceniących interesujące, wartościowe biografie:

Suzanne Berbezat „Frida Kahlo prywatnie” – historia o wyjątkowej kobiecie i wyjątkowej artystce, o jej wielkiej miłości i zmaganiach ze zdrowiem, z życiowymi przeszkodami i sobą samą. Pięknie wydany album.

Anna Mieszkowska „Historia Ireny Sendlerowej” – Bardzo rzetelna biografia osoby, o której wyjątkowości nie trzeba nikogo przekonywać. To także historia o trudnych czasach, w jakich przyszło żyć bohaterce książki, o życiorysach ludzi z getta (w tym 2500 dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową). Bardzo interesująca i skłaniająca do przemyśleń pozycja [recenzja Zabookowanych pojawi się wkrótce]

Propozycje dla Mam zainteresowanych historią, kulturą, a przy okazji otwartych na sporą szczyptę pikanterii w literaturze:

 

Sylwia Zientek „Klątwa lutnisty”, saga „Hotel Varsovie” tom 1„Bunt chimery”, saga „Hotel Varsovie” tom 2 – wspaniała, wielopokoleniowa saga warszawskich hotelarzy, która na tle historii ukazuje życie ludzi, realia ich egzystencji, a także pragnienia i namiętności. Świetnie napisana proza, która pochłania bez reszty!

Propozycje dla odważnych Mam chętnie zatapiających się w historiach mrożących krew w żyłach, a przy tym z kobiecym stemplem:

Thomas Cullinan „Na pokuszenie” – klasyczny thriller ubrany w historyczny kostium. Co drzemie w pozornie niewinnych istotach z pensji dla panien?

Nora Roberts „Przed zmierzchem” – twórczyni doskonałego połączenia kryminału i romansu w najlepszej formie!

Propozycje dla ambitnych Mam zainteresowanych ciekawą polską prozą współczesną, w dodatku kreującą bohaterów, którzy dawno mają za sobą młode lata (ale czyżby na pewno?):

Zyta Rudzka „Krótka wymiana ognia” – pięknie napisana, niemal poetycka książka o bardzo nieidelanym życiu pewnej siedemdziesięcioletniej poetki.

Zygmunt Miłoszewski „Jak zawsze” – niezwykle zabawna (do  łez!), ale i ironiczna, skłaniająca do gorzkich refleksji powieść o parze staruszków, którym dano prawdziwą drugą młodość. To także powieść o kraju i jego alternatywnych losach.

A dla Mam o wielkim poczuciu humoru lub takich, które trzeba natychmiast rozweselić, jedna z najzabawniejszych książek świata:

Evžen Boček, „Arystokratka na koniu” – 3 część arcyzabawnego cyklu o czeskich arystokratach i ich nieustających zabiegach uczynienia z rodowego (acz bardzo podupadłego) majątku doskonałego źródła dochodu. Uwaga – nie musicie (choć oczywiście możecie) czytać po kolei:)

 

 

Na koniec z pełni serca pragniemy
wszystkim Mamom,
także naszym osobistym, pełnym energii, mądrym i kochanym: Wandzie i Maryli,
życzyć wszystkiego, co najlepsze, co tylko sobie wymarzycie,
a także (bez tego obyć się nie może!) – cudownych książek,
które umilą Wasze życie, uczynią je lepszym i bogatszym.

Wasze Agata i Ola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *