Zabookowane rozjechały się po świecie, pierwsza połowa naszego zespołu już jest na urlopie, a druga właśnie się zabrała za pakowanie 🙂 Mamy przed sobą stos fantastycznych książek i zastanawiamy się, co zabrać do walizki. Pomyślałyśmy, że i Wy możecie mieć takie dylematy, przygotowałyśmy zatem krótki zestaw lektur idealnych na wakacyjny odpoczynek. Oto nasze propozycje (kolejność przypadkowa):
Petr Stančik „Młyn do mumii”, Wydawnictwo Stara Szkoła
To absurdalny mistyczny porno-gastro thriller z XIX-wiecznej Pragi.
Nadchodzi nowy rok. Kiedy praski Orloj wybija północ, odkryta zostaje bestialska zbrodnia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ekscentryczny komisarz Durman. Czy jego nietypowe metody doprowadzą do ujęcia sprawcy? Jak powstrzymać mordercę, który zawsze o krok wyprzedza policję? I czym jest tajemnicze Ordo Novi Ordinis? Petr Stančík oprowadza czytelnika po Pradze pięknej i Pradze ponurej, odwiedza burdele, kościoły i gospody, a w tle tej fantastycznej opowieści przetacza się 1866 rok i pobrzmiewa czeski śmiech.
Książka zdobyła najbardziej prestiżową czeską nagrodę literacką – MAGNESIA LITERA W KATEGORII PROZA. Nasza recenzja tutaj.
Katarzyna Berenika Miszczuk, cykl „Kwiat paproci”, Wydawnictwo W.A.B.
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans i ogromna dawka humoru!
XXI wiek: Polska wciąż jest królestwem rządzonym przez Piastów. Mieszko I jednak nie przyjął chrztu. Gosia po ukończeniu medycyny jedzie na wieś na obowiązkową roczną praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki, która jest podstawowym ogniwem polskiej służby zdrowia. Jako że Gosia jest kobietą na wskroś nowoczesną, nie cierpi przyrody, panicznie boi się kleszczy i wierzy tylko w antybiotyki.
Na dodatek jest samotna. Okazuje się jednak, że wielką miłość można spotkać wszędzie, nawet w świętokrzyskim lesie. Tylko czy uczeń lokalnego wróża, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego Gosia do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
Dotychczas wydane zostały trzy tomy cyklu, nasze recenzje znajdziecie tutaj: Szeptucha, Noc kupały, Żerca.
Nora Robers, „Obsesja”, Wydawnictwo Edipress Książki
Naomi Carson to młoda kobieta po traumatycznych przejściach, której dzieciństwo zostało rozdarte przez szokującą zbrodnię. Mogło ją to zniszczyć, ale Naomi znalazła w sobie siłę, by przetrwać, i poświęciła się swej pasji – fotografii, dzięki której mogła jeździć po całym świecie i robić zdjęcia. Teraz jednak postanowiła wreszcie zapuścić korzenie. Piękny stary dom na skarpie wymagał remontu, ale Naomi poznała w miasteczku nowych przyjaciół, którzy zgodzili się jej pomóc, między innymi Xandera Keatona – przystojnego, irytującego mężczyznę, zdeterminowanego, by zdobyć jej serce. Gdy jednak Naomi zaczyna planować przyszłość, dogania ją przeszłość. Ktoś w miasteczku zna jej przerażającą tajemnicę – i nie pozwoli jej o tym zapomnieć…
Naszą recenzję „Obsesji” przeczytacie tutaj.
Julian Fellowes, „Czas przeszły niedoskonały”, Wydawnictwo Marginesy
Damian Baxter żyje samotnie w wielkim domu. Jest bogaty. Bardzo bogaty. Jest także śmiertelnie chory. Dręczy go pytanie: czy pozostawił dziedzica? Gdy tuż przed czterdziestką się ożenił, był bezpłodny, ale co z jego związkami i przelotnymi romansami z młodości? Poszukiwania cofają nas do lat sześćdziesiątych – do niezwykłego świata swingującego Londynu, do wystawnych przyjęć i wspaniałych balów, do świata dziewcząt debiutujących w wielkim świecie i ich przystojnych towarzyszy. Do świata, który zmieniał się z dnia na dzień – ale nie zawsze tak, jak oczekiwano.
Niezwykła opowieść o czasie i o tym, co czas robi z nami, powieść, w której nostalgia przeplata się z humorem najwyższej próby. Książka inteligentna, a zarazem przejmująca, zabawna, fascynująca i pełna wdzięku. Nasza recenzja „Czasu przeszłego niedoskonałego” tutaj.
Ted Sanders, cykl „Strażnicy”,Wydawnictwo Wilga.
Horacy F. Andrews trafia do podziemnego Domu Odpowiedzi – ukrytego magazynu pełnego tajemniczych przedmiotów. Ale tam zamiast odpowiedzi znajduje tylko pytania. Rozpoczyna podróż, podczas której trafia w sam środek trwającego od wieków konfliktu dwóch tajnych sekt. Od zetknięcia ze złowrogim chudym mężczyzną czającym się za każdym rogiem, po stopniowe opanowywanie swoich nowo zdobytych umiejętności i spotkanie Chloe – dziewczyny również obdarzonej zdumiewającym talentem – Horacy podąża ścieżką, na której nawiązuje więź ze Szkatułką Obietnic i przyszłością, jakiej nigdy dotąd nawet nie przeczuwał.
To fascynujący cykl powieściowy, w którym zwyczajne przedmioty posiadają niekiedy niezwykłe moce. Nasze recenzje dotychczas wydanych tomów znajdziecie tutaj: Szkatułka i ważka, Harfa i winorośl kruków.
Charlotte Link, „Oszukana”, Wydawnictwo Sonia Draga.
Kate Linville, policjantka pracująca w Scotland Yardzie, czuje, że odebrano jej szczęśliwe życie. Ojciec był jedyną osobą, którą ta nieśmiała i samotna kobieta tak naprawdę kochała. Kiedy zostaje w brutalny sposób zamordowany w swoim domu, Kate traci ostatnie oparcie. Policjantka nie ufa uzależnionemu od alkoholu miejscowemu śledczemu, dlatego postanawia sama rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Z czasem coraz bardziej przekonuje się, że przeszłość ojca była ułudą, a on zupełnie innym człowiekiem niż ten, za którego uważała go przez całe życie…
Wielowarstwowa, wyrafinowana i trzymająca w napięciu nowa powieść bestsellerowej autorki. Naszą recenzję znajdziesz tutaj.
Herbjørg Wassmo, „Trylogia Diny”, Wydawnictwo Smak Słowa
Trzy siostry Bradford znane są z urody, pięknych głosów, legendarnych przodków i eleganckiej matki, która od dnia, kiedy zniknął jej mąż, samotnie prowadzi stary Hotel nad Zatoką Szaleńców. Najstarsza została i stworzyła sobie z pozoru idealne życie: wyszła za mąż, urodziła dziecko i pomaga matce prowadzić hotel. Dwie młodsze uciekły, by spełniać marzenia. Po serii kiepskich decyzji obie muszą wrócić do domu, stawiając czoło krytycznej matce i najstarszej siostrze. Wszystkie postanawiają urządzić przyjęcie urodzinowe dla matki, z trudem starając się utrzymać w tajemnicy fikcję, które z taką pieczołowitością tworzyły…
Kameralne, szczere spojrzenie na siostrzeństwo, pełne ciepła i humoru. Fascynująca historia o rodzinie: o tym, co ją potrafi rozbić, ale przede wszystkim o miłości, która cementuje jak nic innego.
Ján Púček, „Przez ucho igielne (sploty)”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty
Być może istnieje podskórna tkanka świata wyznaczająca relacje ludzi i przedmiotów. A może to przypadek, że ścieżki murarza Jana i krawcowej Bożeny, początkowo oddalone, w pewnym momencie zbiegają się we wspólną drogę. Przyglądając się z bliska drobnym wydarzeniom, rzeczom i ludzkim zachowaniom Ján Púček wydobywa na powierzchnię sploty ludzkich historii. Jan, działający podczas drugiej wojny światowej w antyfaszystowskim ruchu oporu, na ponad pięć lat staje się więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych i radzieckiego łagru. Nikt, nawet on sam, nie wierzy, że powrót do domu po wojnie będzie „nowym początkiem”, który rozpocznie się wraz z założeniem niewielkiej manufaktury odzieżowej.
Przez ucho igielne, to nostalgicza, zabawna i jednocześnie smutna, opowieść o historii, rodzinie i domu. Naszą recenzję powieści przeczytacie tutaj.
Zachęcamy Was do przyjrzenia się naszym propozycjom, mamy nadzieję, że ułatwi Wam wybór, które książki zapakować do walizki. 🙂 Jeżeli macie własne sugestie, podzielcie się nimi w komentarzach, chętnie się im przyjrzymy!
Obfitujących w ciekawe lektury wyjazdów wakacyjnych życzą Zabookowane Agata i Ola!
Zdjęcia i opisy pochodzą z materiałów prasowych i stron wydawnictw.
Fajna lista! 🙂 Charlotte Link, to jedna z moich ulubionych autorek, ostatnio czytałam Złudzenie i naprawdę polecam, można zapomnieć o wszystkim przy jej książkach. Oszukanej jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Chyba to będzie moja pozycja do walizki 🙂
Dziękujemy! A recenzja „Oszukanej” już na blogu! Zapraszamy do lektury 🙂