Gary Susman, Jeannine Dillon i Bryan Cairns, „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach”

Dnia 22 września 1994 roku w telewizji NBC ukazał się pilotażowy odcinek serialu “Friends”. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że grupa mało znanych aktorów w krótkim czasie stanie się gwiazdami, a sam serial okaże się jednym z największych hitów w historii telewizji. W zeszłym roku minęło 25 lat od tego wydarzenia, a jego popularność wcale nie maleje, ma on ciągle olbrzymią rzeszę wiernych fanów. I właśnie dla nich ukazało się niedawno jubileuszowe wydawnictwo „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach”. Przepięknie wydane, z mnóstwem informacji i ciekawostek. Jeśli należycie do grona miłośników „Przyjaciół”, to jest to po prostu pozycja obowiązkowa!

Gdyby jednak „Przyjaciele” byli „tylko serialem telewizyjnym”, to nikt dziś by tej książki nie czytał.

Jak sprawdzić, czy jesteś fanem serialu? To proste. Znasz na pamięć kwestie bohaterów? Wypełniasz wszystkie możliwe quizy w Internecie na ich temat? Oglądasz po razy tysięczny wszystkie sezony po kolei? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi „tak”, to cóż. Jesteś fanem. 🙂 I książka ta zdecydowanie jest właśnie dla Ciebie. Piszę o tym trochę z przymrużeniem oka, ale moim zdaniem jest to rzeczywiście propozycja skierowana do osób znających i kochających serial. Ja się do nich rzecz jasna zaliczam. Kiedy tylko zobaczyłam, że Wydawnictwo SQN wydało albumowy przewodnik po najlepszych odcinkach, po prostu wiedziałam, że muszę go mieć na półce.

Zajrzyjmy zatem do środka. Spis treści podzielony jest na sezony – od pierwszego do dziesiątego. W każdym z nich znajduje się lista odcinków z danego sezonu, niektóre zaś są szerzej omówione. Autorzy książki skupiają uwagę na wybranych epizodach, streszczając fabułę odcinka i umieszczając przy każdym własny komentarz. Nie zabrakło miejsca na opis najbardziej zabawnych scen czy kultowych już kwestii. Do tego w publikacji znajduje się rozdział mający charakter rozbudowanego wstępu: „Ten o serialu”. Znajdują się w nim informacje o tym, jak serial powstawał, ze zwróceniem uwagi na twórców, obsadę i ekipę. Bardzo podoba mi się opis drogi każdego aktora, którą przeszedł zanim stał się postacią z „Friendsów”. Jest tutaj także charakterystyka każdej z szóstki osób z najbardziej znanej na świecie paczki przyjaciół i mnóstwo innych ciekawych informacji. Na końcu książki zaś znajduje się rozdział podsumowujący, „Ten, w którym wszyscy znów się spotykają”. To znowu spojrzenie na pokolenie, które dorastało i dojrzewało (a to niekoniecznie to samo) pod wpływem serialu. Ostatnim elementem jest bibliografia, bardzo się cieszę, że znalazło się na nią miejsce w książce, zawsze zwracam uwagę na źródła, a tu jest ich naprawdę sporo.

Autorzy już we wstępie próbują odpowiedzieć na pytanie, na czym polega fenomen tego zjawiska, jakim stał się serial, bo w istocie dawno wyszło ono poza ramy telewizyjnego show. Jeśli ja miałabym udzielić odpowiedzi, to byłaby ona bardzo osobista. „Przyjaciele” towarzyszyli mi na wielu etapach życia, zaczęłam ich oglądać jeszcze w czasie studiów i wracałam do Central Perku przy każdym mniejszym i większym życiowym kryzysie, stali się dla mnie czymś w rodzaju mojej własnej paczki znajomych, dostępnych dzięki nagrywanym na kasety video odcinkom (kto w ogóle pamięta jeszcze te czasy?!), na wyciągnięcie ręki. I wiem, z licznych wypowiedzi na forach internetowych oraz z obserwacji wśród znajomych, że nie jestem w tym podejściu odosobniona.  Poza tym bohaterowie serialu to osoby, z którymi łatwo się utożsamić, a do tego jest tam ogromna dawka inteligentnego humoru.

Książka „Friends. Przyjaciele na zawsze” jest bardzo starannie wydana, można wręcz powiedzieć, że ma albumowy charakter. Twarda oprawa, duży format, kredowy papier i mnóstwo zdjęć, ale jeszcze więcej informacji i ciekawostek. Myślę, że sprawi ona wielką przyjemność każdemu fanowi serialu, to także świetna propozycja na prezent. Ja jestem zachwycona!

Ola

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem SQN.

Gary Susman, Jeannine Dillon i Bryan Cairns, „Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach”, tłumaczenie Magda Witkowska, Wydawnictwo SQN, Kraków 2020, ilość stron: 256.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *