OKIEM NA KSIĘGARNIE – marzec 2019

Wypatrujecie już pierwszych oznak wiosny? Krokusów nieśmiało przebijających się przez zeszłoroczną trawę? Drobnych pączków na drzewach? Pewnie tak jak my cieszycie się, że dni robią się coraz dłuższe, słońce jakby radośniej przygrzewa (przynajmniej od czasu do czasu), a powietrze ma w sobie  zapach czegoś nowego. Ale mało tego – także na półkach księgarni (tych tradycyjnych i tych wirtualnych) pojawiają się ożywcze, wiosenne tytuły. Nowe nazwiska, ciekawe tematy… Zobaczcie, na jakie spośród marcowych nowości warto naszym zdaniem przynajmniej rzucić okiem:)

Gordon Charlotte „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” – Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award „Buntowniczki” przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego „Frankensteina”, oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu. Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom. A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.Gordon Charlotte „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley”, tłum. Paulina Sarniak, Wydawnictwo Poznańskie, data premiery: 2019.03.23.

Daniel Tudor, James Pearson „Tajemnice Korei Północnej” – Większości ludzi Korea Północna kojarzy się z reżimem politycznym, prześladowaniami i kultem przywódcy kraju, Kim Dzong Una. Książka ta to kopalnia ciekawych informacji na temat współczesnego życia w tym kraju. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że Korea Kimów produkuje własne tablety, marki Samijon, ale nie mają one funkcji Wi-Fi. Około 70–80 proc. mężczyzn codziennie pije alkohol. Studenci uniwersytetu w Pjongjangu mieszkają z rodzicami, więc chętnie wyjeżdżają na czyn społeczny na wieś – mogą spotkać się z rówieśnikami i trochę poimprezować. Najpopularniejszym narkotykiem w Korei Północnej jest metaamfetamina – pamiątka z czasów, kiedy reżim zapełniał swój skarbiec, wytwarzając ten narkotyk i handlując nim. Przyrodni brat Kim Dzong Ila był ambasadorem w Polsce. I tak dalej – ciekawostka za ciekawostką.Daniel Tudor, James Pearson „Tajemnice Korei Północnej”, tłum. Agnieszka Sobolewska, Wydawnictwo W.A.B., liczba stron: 288, data premiery: 2019.03.13.

Matteo Righetto „Dusza granicy” – Nevada. To nie amerykańska pustynia, ale miejsce położone nad doliną rzeki Brenty w północnej części regionu Wenecji Euganejskiej. Tam mieszka rodzina De Boerów. To ziemia otoczona surowym lasem, gdzie nawet domy stawiane są na stromych zboczach. Są ostatnie lata dziewiętnastego wieku, a De Boerowie, utrzymujący się z uprawy Nostrano del Brenta, bardzo cenionego gatunku tytoniu, żyją ze świadomością, że jedynie milczący i pełen szacunku sojusz między ludźmi a dziką naturą pozwala im przetrwać. Głową rodziny jest Augusto, człowiek małomówny, niestrudzony pracownik, zdolny usłyszeć głos lasu i rozumieć świst wiatru. Taką samą dziką naturę ma Jole, jego najstarsza córka, bezgranicznie kochająca konie. Dochody z uprawy tytoniu nie wystarczają, aby rodzina mogła godnie żyć. Dlatego Augusto postanawia przedostać się przez nieodległą granicę, aby przemycić nadwyżkę zbiorów do Austrii. Droga prowadzi niedostępnymi ścieżkami, przez pozornie niemożliwe do pokonania przeszkody, w nieustannym zagrożeniu atakiem dzikich zwierząt, napaścią rozbójników i aresztowaniem lub postrzeleniem przez straż graniczną. Jole ma piętnaście lat, gdy ojciec postanawia, że ​​czas zabrać ją ze sobą: w rodzinie ktoś jeszcze musi znać tę trasę. Nie minie wiele czasu, kiedy okaże się, że dziewczyna będzie musiała wyruszyć w tę samą drogę jeszcze raz, ale samotnie. Jole wkroczy ponownie w ten surowy świat, by dostarczyć na drugą stronę granicy swój cenny ładunek i odkryć, jaki los spotkał jej ojca, który trzy lata wcześniej nie powrócił z przemytniczego szlaku. Matteo Righetto „Dusza granicy”, tłum. Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo Smak Słowa, liczba stron: 220, data premiery: 11.03.2019.

 Arturo Pérez-Reverte „Eva” – W podwójnej grze nie ma zwycięzców. Pozbawiony zasad najemnik Lorenzo Falcó trafia w oko szpiegowskiego cyklonu – do Tangeru. Błądząc w dusznych zaułkach szemranych dzielnic, nigdy nie wie, kto jest jego wrogiem, a kto sprzymierzeńcem. Na drodze Falcó stają gotowe na wszystko kobiety i bezwzględni mężczyźni. Codziennie niemal cudem udaje mu się uchodzić cało z brutalnych starć. Aż wreszcie pojawia się ona. Eva. Niebezpieczny duch przeszłości. Arturo Pérez-Reverte „Eva”, cykl „Falco” tom 2, tłum. Marzena Chrobak, Wydawnictwo Znak, data premiery: 13.03.2019.

Steinar Bragi „Kata” – Islandzka odpowiedź na #metoo. Mroczna powieść o kobiecości, macierzyństwie, rozpaczy i zemście, a zarazem mocny głos w sprawie przemocy wobec kobiet. Nastoletnia córka Katy, Vala, zostaje uznana za zaginioną. By przetrwać okres cierpienia i żałoby, Kata wraz z mężem wpadają w wir pracy. Po roku od zaginięcia do drzwi puka policja z informacją, że odnaleziono zwłoki odpowiadające rysopisowi dziewczyny. Pojawia się też ślad, który może doprowadzić do potencjalnego mordercy. Kata tymczasem wszczyna własne śledztwo i wpada na trop grupy podejrzanych. Wtedy rozpoczyna się jej zemsta i budząca grozę walka o sprawiedliwość. Kata działa bezkompromisowo zgodnie z zasadą, że dopóki prawa kobiet i mężczyzn nie zostaną zrównane, kobiety będą realizować swój własny program: obrona, kara, siostrzeństwo! Steinar Bragi „Kata”, tłum. Jacek Godek, Wydawnictwo Literackie, data premiery: 13.03.2019.

Agnes Lidbeck „Odnaleźć się” – Jedna z najczęściej omawianych książek szwedzkich w 2017 roku. Life is just what happens to you while you’re busy making other plans* – napisał John Lennon z myślą o swoim młodszym synku Seanie, czyli życie to właśnie to, co się dzieje, kiedy jesteś zajęty snuciem innych planów. Annę, bohaterkę powieści „Odnaleźć się”, poznajemy w szpitalu, wraz z jej mężem i dopiero co urodzonym synkiem. Panuje cisza, na dworze świeci słońce – pisze autorka, aby natychmiast zabrać się do rozprawienia się z pozorną idyllą. Bo Anna nie jest ikoniczną Pramatką, tylko niepewną siebie kobietą, która nie odnajduje się w swojej roli, jej samoocena wynika wprost z tego, jak postrzegają ją mężczyźni. W jej życiu chodzi tylko o to, by być potrzebną, pożądaną i dostrzeganą. Anna służy swoim dzieciom, mężowi, na końcu starszemu kochankowi. Jej praca zawodowa – jest autorką tekstów do kolorowego pisemka – wymieniona jest tylko mimochodem, nie dowiadujemy się niczego o jej przyjaciołach czy innych bliskich osobach. Nie ma odwagi powiedzieć, czego by chciała, zresztą sama nie wie. Wie tylko, że chciałaby, aby w jej życiu zdarzyło się coś nadzwyczajnego, całkiem odmiennego od prania. Ta tęsknota sprawia, że zostawia za sobą dotychczasową uporządkowaną egzystencję (ze sprzątaczką i wymaglowanymi prześcieradłami) dla mniej uładzonego mężczyzny, intelektualisty, jednak w nowym związku jej rola pozostaje usługowa. Autorka niczego ani nikogo nie ocenia. Można się zastanawiać, czy jej podejście jest feministyczne, czy też przeciwnie, jest to krytyka postmodernistycznego świata z jego pustką i bezdusznością. Przede wszystkim jednak jest to świetna opowieść o kobiecie, którą zajmuje bycie własnością innych, podczas gdy życie toczy się obok. Agnes Lidbeck „Odnaleźć się”, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, liczba stron: 216, data premiery: 12.03.2019.

 Opisy książek pochodzą od wydawców

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *