OKIEM NA KSIĘGARNIE – marzec 2018

Marzec jest (a przynajmniej może być) pięknym miesiącem. Zwłaszcza gdy na niebie słońce, przez śnieg przebijają się pierwsze wiosenne kwiaty i jakoś tak na sercu robi się lżej… A jeśli jeszcze urozmaicimy sobie marcowe dni dobrymi książkami, świetne samopoczucie mamy gwarantowane. W tym miesiącu nie będzie to trudne – czeka nas mnóstwo wartych uwagi premier wydawniczych. Wybrałyśmy zaledwie kilka spośród nich – naszym zdaniem szczególnie ciekawych. Zresztą zobaczcie sami…

Zyta Rudzka „Krótka wymiana ognia”. „Pewnego dnia podszedł do mnie mężczyzna z papierosem: ma pani ogień? Odpowiedź zajęła mi kilka lat, ale pytanie było jak iskra. Moja wyobraźnia zajęła się i stanęła w płomieniach. Buchały metafory – pirotechniczne, miłosne, nawet strażackie. Kopciła się historia. A może było tak, że to ja podeszłam, o nic się nie prosiłam, tylko kazałam sobie podać ogień. I po to samo wysłałam moje bohaterki. Mówiąc najkrócej”.
Zyta Rudzka
Nowa powieść Zyty Rudzkiej to zaskakujący melanż lubieżnej zmysłowości i tragikomicznej refleksji nad twórczością, przemijaniem i płcią. W „Krótkiej wymianie ognia” odwieczną walkę toczą Eros i Tanatos, kobieta z mężczyzną, poeta ze światem i samym sobą.
Roma Dąbrowska – poetka, córka, żona, kochanka, matka – kobieta. Poszczególne role, które przyszło jej odgrywać w życiu, łączą się w jedno wobec rychłego kresu egzystencji. Krążąc jak w malignie po świecie żywych, świadomość starej poetki powraca do najistotniejszych osób i wydarzeń z życia. To swoiste podsumowanie jej twórczej osobowości. Kim była? Dziką i namiętną kochanką, zakochaną w słowach poetką, niespełnioną matką genialnej córki, która przedwcześnie wyfrunęła z gniazda? Dawni wielbiciele jej twórczości, byli mężowie, postać matki, powracają w groteskowych, frenetycznych wizjach bohaterki. Roma snuje refleksje o własnej kobiecości, twórczości literackiej, przemijaniu, tęskniąc przy tym za urokami świata zmysłowego, do którego już prawie nie przynależy. Wydawnictwo W.A.B., data premiery: 14.03.2018, ilość stron: 198. 

Cezary Łazarewicz „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”. Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej.
O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”.
Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię. Wydawnictwo Czarne, data premiery: 14.03.2018, ilość stron: 240.

Małgorzata Musierowicz „Ciotka Zgryzotka”. Któż jest Ciotką Zgryzotką? Czy tylko Ida?
I co słychać w rodzinie Borejków? Czy nadal jest w tym samym składzie? A może nawet się powiększyła?
Kolejny tom niezawodnej „Jeżycjady”- jak zawsze dowcipny, wzruszający i ciekawy – rozśmiesza, podnosi na duchu i skłania do myślenia.
A przede wszystkim sprawia, że chce się radośnie żyć – pomimo wszelkich zgryzot! Akapit Press, data premiery: 14.03.2018, ilość stron: 286.

 

English Charlie „Przemytnicy książek z Timbuktu”. Historia niezwykłych bibliotekarzy, którzy ocalili dorobek cywilizacji przed dżihadystami i zapomnieniem.
Mogło się wydawać, że zagrożeniem dla manuskryptów z Timbuktu są jedynie klimat i termity, ale gdy miasto zajęli dżihadyści, stało się jasne, że wspaniałe skarby wiekowej cywilizacji zostaną zniszczone. Abdel Kader Haïdara wraz z innymi bibliotekarzami podjął się niezwykłej operacji godnej kart powieści Johna Le Carré. Udało im się potajemnie wywieźć niemal cały zbiór składający się z ponad pół miliona dokumentów – w praktyce ocalili przed zapomnieniem całą cywilizację.
Równolegle Charlie English przywołuje pasjonującą historię europejskich i amerykańskich odkrywców, którzy wyruszali do Timbuktu, by spróbować odkryć mityczną stolicę odległego i bogatego afrykańskiego królestwa. Obydwie te historie splatają się w bogatą i pełną napięć opowieść o współczesnym i dawnym Timbuktu, pomagając pełniej zrozumieć świat, który przypadł nam w spadku. Wydawnictwo Poznańskie, data premiery: 14.03.2018.

Lindqvist Herman „Wazowie. Historia burzliwa i brutalna”. Historia, którą czyta się jak najlepszy dreszczowiec. Kiedy Gustaw Adolf zginął w bitwie, królowa Maria nie spieszyła się z pogrzebem – przez rok nosiła przy sobie serce króla w specjalnej szkatule. Gdy Zygmunta III zaatakował chory psychicznie szlachcic, zamachowca, mimo ułaskawienia króla, skazano na męki. Kiedy Gustaw Waza zdecydował się na trzecie małżeństwo, jego wybór padł na szesnastoletnią Katarzynę – był od niej o czterdzieści lat starszy i cierpiał na chroniczne zapalenie kości. Ten sam Gustaw kilka lat wcześniej uniknął wniebowstąpienia, a jego córka, Cecylia, została królową piratów. Inny Waza potrafił nie tylko szczekać, ale i ugryźć.
To zaledwie strzępek fascynującej opowieści, kipiącej od dramatycznych zdarzeń, spisków, cudów, bratobójczych walk, dotkliwych zdrad i namiętnych związków. Historia rodu, którego potomkowie przez wiele pokoleń rządzili Szwecją oraz Polską.
Herman Lindqvist żywiołowo i dowcipnie opisuje tamte czasy, a przy okazji przypomina, jak rozległym i nowoczesnym krajem była Polska. Wydawnictwo Marginesy, data premiery: 14.03.2018, ilośc stron: 496.

Opisy książek pochodzą od wydawców.

1 komentarz do “OKIEM NA KSIĘGARNIE – marzec 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *