Drodzy Zabookowicze! Startujemy dziś z nowym cyklem: OKIEM NA KSIĘGARNIE, w którym będziemy Wam donosić o interesujących zapowiedziach, o księgarskich nowościach, o tym, co proponują wydawcy i na co my zwróciłyśmy uwagę. Będzie to przegląd krótki, wybiórczy i subiektywny – po prostu „zabookowany”, a jednak mamy nadzieję, że pomocny! Na ogół będziemy w nim zamieszczać lektury, które same mamy ochotę przeczytać, więc wiele z nich zostanie przez nas zrecenzowanych w późniejszym czasie.
A zatem zaczynajmy!
Wakacje rządzą się swoimi prawami. To czas urlopów, podróży, długich wieczorów, wielu spotkań towarzyskich… Niby powinno się w nim znaleźć miejsce na książkę, a jednak często trudno skupić się na bardzo wymagającej lekturze. Uwzględniają to nasze lipcowe propozycje, co nie znaczy, że poniższy spis to książki płytkie i mniej wartościowe. W żadnym wypadku!
Nora Roberts „Kłamca” Nowa pasjonująca powieść Nory Roberts, najlepszej pisarki na liście „New York Timesa”. Gdy mąż Shelby Pomeroy ginie w tajemniczym wypadku, kobieta jest zrozpaczona. Wkrótce jednak poznaje straszliwą prawdę – Richard był oszustem i zdrajcą, a ich wspólne życie – jednym wielkim kłamstwem. Po jego śmierci Shelby wraz z córką wraca do domu w Tennessee i tam na nowo cieszy się wolnością. Pojawia się też promyk nadziei w postaci przystojnego stolarza Griffina Lotta. Jednak nie wszystkich cieszy, że Shelby wróciła do miasteczka – wokół niej zaczynają ginąć ludzie. Trop prowadzi do Richarda i… jego wspólników. Co się stało z Richardem? Czy rzeczywiście nie żyje? Shelby uświadamia sobie, że wciąż nie może uchronić siebie i córki przed jego kłamstwami. Jak długo jeszcze nie mogą czuć się bezpieczne… Wydawnictwo: Edipresse Książki, ilość stron: 560, data premiery: 2017.06.14.
Tove Jansson „Lato”. Tove Jansson, najbardziej znana jako autorka i ilustratorka niepowtarzalnej serii książek o Muminkach, napisała również wiele znakomitych utworów dla dorosłych. Jednym z nich jest „Lato” – nastrojowa, poruszająca, metaforyczna historia, w której w sposób prosty, z niespotykaną lekkością, ale i mądrością opowiada o sprawach trudnych i poważnych, zderza starość z młodością, porusza temat uczenia się życia. Sześcioletnia Sophia dopiero wchodzi w życie, a jej babcia, dojrzała artystka, jest u jego kresu. Razem spędzają lato na małej fińskiej wysepce. Budując łódź i spacerując po lesie, rozmawiają o sprawach ważnych dla młodych i starych: miłości, życiu i śmierci, naturze Boga… Poznają wzajemnie swoje lęki, kaprysy i tęsknoty. Autorka tworzy w powieści kompletny świat: pełen radości i smutków. Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, ilość stron: 240, data premiery: 2017.07.19.
Katherine Webb „Angielka”. 1958 rok. Joan Seabrook, świeżo upieczona archeolożka, spełnia marzenie swojego życia o wizycie w Arabii. Razem z narzeczonym Rorym przybywa z Anglii do starożytnego miasta Maskat. Próbując zapomnieć o osobistej tragedii, chce zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć skarby, które ponoć w sobie kryje. Ale Oman to kraj zagubiony w czasie – surowy, pełen tajemnic i pogrążony w krwawym konflikcie, dlatego podróż do Jabrin może okazać się niemożliwa. Rozczarowanie Joan pogłębiają opowieści pionierki i odkrywczyni Maude Vickery, idolki z dzieciństwa, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej archeolożki. Spotkanie z niezwykłą samotniczką Maud wywróci życie Joan do góry nogami. Obie kobiety mają swoje pragnienia i tajemnice, których muszą dotrzymać. W miarę jak ich przyjaźń się zacieśnia, Joan daje się wciągnąć w wir przygód, a gdy zaczyna się zastanawiać nad swoimi wyborami – i motywami Maude – jest już za późno. Joan zdaje sobie sprawę, że stała się pionkiem w podstępnej grze, która ma wyrównać dawne porachunki. Teraz musi opowiedzieć się po którejś ze stron i znaleźć sposób, żeby zatrzymać lawinę wydarzeń, którą sama wywołała, nim dojdzie do straszliwych konsekwencji. Czy dziewczyna, która opuściła Anglię dla tego pięknego, lecz niebezpiecznego miejsca, zdoła kiedykolwiek wrócić do domu? Wydawnictwo Insignis, ilość stron: 480, data premiery: 2017.07.19.
Jørn Lier Horst „Felicia zaginęła”. Już 1327 osób uznano w Norwegii za zaginione. W Polsce każdego roku ginie 17–20 tysięcy osób. 2 tysiące z nich nigdy nie zostają odnalezione. Za każdym zniknięciem kryje się tajemnica. „Felicia zaginęła”opowiada jedną z takich historii. I choć jest to literacka fikcja, „nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe” –przyznaje sam Horst. W „Felicii…” komisarz William Wisting otwiera dawną sprawę niewyjaśnionego zaginięcia. W tym samym czasie zostaje znalezione ciało anonimowej kobiety. Dwie sprawy tylko pozornie nic ze sobą nie łączy. Wisting przeczuwa jednak, że to powiązanie istnieje. Najdrobniejsze, błahe szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie dla śledztwa, w którego wir autor wciąga czytelnika. Wydawnictwo: Smak Słowa, ilość stron: 348, data premiery: 2017.08.16.
Tessa Hadley „Przeszłość”. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie lato… Przeczytaj powieść, którą zachwyciła się Zadie Smith! Czwórka rodzeństwa – Alice, Roland, Harriet i Fran – postanawia spędzić wspólny urlop na angielskiej wsi. To ich ostatni pobyt w urokliwym domku, odziedziczonym po dziadkach. Czas, który nie oszczędził niszczejącego budynku, odcisnął także piętno na ich wzajemnych relacjach. Rodzinne wakacje, w zamierzeniu sielankowe, nieuchronnie zmierzają w kierunku katastrofy… Wydawnictwo W.A.B., ilość stron: 352, data premiery: 2017.08.17.
Jufresa Laia „Umami”. Umami oswaja chandrę nadając smutkom wymyślnych kolorów. To pełna smaku historia o trudnych sprawach, z powtarzającą się mantrą: „viva la vida” – niech żyje życie. Osiedle Dzwonnica, zaprojektowane z miłością, pasją i smakiem. Miejsce w którym przeplatają się historie pięciu rodzin. Co je łączy? Umami – tajemniczy smak, za którego pomocą chłoniemy życie bohaterów: złożone i jednocześnie proste, wyraziste i subtelne, na równi znajome, jak i nieprzewidywalne. Wydawnictwo W.A.B., ilość stron: 320, data premiery: 2017.08.17.
Mam w planach kupno „Angielki”. Polecacie?
W Polsce wydano wcześniej dwie książki Katherine Webb – „Dziedzictwo” i „Echa pamięci” – obie czytałam i zrobiły na mnie duże wrażenie. „Angielka” czeka na półce:) Mam nadzieję, że będzie równie dobra – po przeczytaniu na pewno podzielę się wrażeniami. Agata