Listopad. Jeden wyraz, a tyle znaczeń… Deszcz, zimno, ciemno, buro, ponuro, depresyjnie… O nie! Na pogodę wpływu nie mamy, ale z tym ostatnim będziemy walczyć. A jak najlepiej pokonywać depresyjne nastroje? Oczywiście z dobrą książką w ręku! Wprawdzie w tym miesiącu wydawcy nie zasypali nas mnogością książkowych nowości – za to mamy dla Was cztery perełki (dwie spośród nich to nasze zabookowane patronaty). Rzućcie z nami okiem na księgarnie w listopadzie:)
Zadie Smith „Grand Union. Opowieści” Pierwszy pełny zbiór opowiadań bestsellerowej pisarki.
Każdy z nas kocha inaczej.
Każdy z nas myśli w inny sposób.
Każdy z nas widzi co innego.
Każdy niesie swoją opowieść.
Chłopczyk, który występuje z rodzicami w teatrze lalek. Transseksualista poszukujący gorsetu idealnego. Kobieta, która znalazła w sobie siłę, by odejść od kochającego męża. Zadie Smith dostrzega ich wszystkich, po mistrzowsku łącząc przenikliwe spojrzenie z wrażliwością na emocje. W „Grand Union” bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy z nas znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie.
Zadie Smith „Grand Union. Opowieści”, tłum. Maria Makuch, Znak, data premiery: 2019.11.13.
John Boyne „Nawiedzony dom” Mroczna Anglia 1867 Po śmierci ojca Eliza Caine postanawia porzucić Londyn i objąć stanowisko guwernantki w posiadłości Gaudlin Hall. W starym domu nie zastaje jednak pracodawcy. Wita ją tylko… dwoje dzieci. Tajemnica, o której nikt nie chce mówić. Klaustrofobiczna atmosfera angielskiej prowincji. I seria wypadków wskazujących na siły nadprzyrodzone. Kiedy wychodzi na jaw tragiczny los poprzednich guwernantek, Eliza Caine pojmuje, że w Gaudlin Hall stoczy bój o życie swoje i swoich podopiecznych. NAWIEDZONY DOM Ponura posiadłość, dwójka zbyt poważnych jak na swój wiek dzieci
John Boyne „Nawiedzony dom”, tłum. Dorota Lachowicz, Stara Szkoła, liczba stron: 342, data premiery: listopad 2019 POD PATRONATEM MEDIALNYM ZABOOKOWANYCH
Agnieszka Tyszka „Nienia z Zielonego Marzenia. Zima Nieni” Po raz drugi zapraszamy do leśniczówki Zielone Marzenie! Po letnich przygodach las zapada w zimowy sen.
Czy śpiący pod śniegową kołdrą las w ogóle nadaje się do przygód?
Gdzie podziewa się duch milczącej Emmy?
I czy to możliwe, że tuż przed świętami w lesie pojawił się sam Michał Anioł?
Możecie to wszystko sprawdzić w towarzystwie Nieni, dziewczynki, która z magią i tajemnicami jest za pan brat!
Agnieszka Tyszka „Nienia z Zielonego Marzenia. Zima Nieni”, Akapit Press, data premiery: 2019.11.15 POD PATRONATEM MEDIALNYM ZABOOKOWANYCH
Michał Głowiński „Papuga i ratlerek” Zbiór wysmakowanej, erudycyjnej i poruszającej prozy Michała Głowińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich humanistów.
Opowiadania Głowińskiego pokazują, że tak głębokie zaangażowanie w rejestrowaniu świata dziś już się nie zdarza w literaturze. W jego tekstach ożywają dawni nauczyciele akademiccy, koledzy z roku, profesorowie czy przypadkowo spotkani przechodnie. Twórczym impulsem do snucia historii może stać się wycinek prasowy, spotkanie starej znajomej na poczcie czy nowe, zaskakujące użycie słowa w tekście. Żywy, aktywny i wciąż poszukujący intelekt Michała Głowińskiego najdrobniejsze zdarzenie codzienności potrafi umieścić w szerokim kontekście społecznym, historycznym i ludzkim.
Opowieść o wycieczce z koleżanką na daleką Pragę „w czynie społecznym” staje się pretekstem do aktualnej jak nigdy refleksji o przyzwoitości i wstydzie. Wizyta u fryzjera okazuje się być doskonałą okazją do przyglądania się niezmiennej szkodliwości stereotypów. Kiczowaty obraz okładki magazynu wydanego w czasach głębokiego stalinizmu zachęca do odbycia podróży do dawno nieodwiedzanych miejsc. Ale niezmiennie w centrum zainteresowania Głowińskiego pozostaje człowiek – z jego ułomnościami, słabościami i nieoczywistym pięknem. W kinie, w sklepie, przed półką z gazetami – nie przestaje przyglądać się sobie i ludziom z dystansem i życzliwą refleksją.
Zbiór został wzbogacony tekstami o charakterze felietonów i małych esejów, w których znajdziemy rozważania o języku, poezji, jakości współczesnej prozy, a nawet architekturze. Poznajemy w nich Głowińskiego jako pełnego dystansu do siebie akademika, a przy tym czujnego humanistę, sprawnego obserwatora i niezastąpionego komentatora.
Michał Głowiński „Papuga i ratlerek”, Wielka Litera, liczba stron: 392, data premiery: 2019.11.13
Opisy książek pochodzą od wydawców
Nawiedzony dom mnie zaciekawił 🙂
O tak, to świetna literatura „z dreszczykiem”, opowiemy o niej więcej już wkrótce! 🙂