Nowy rok, nowa siła, nowe wyzwania, nowe książki do przeczytania.
Bardzo dużo książek:)
Mając na uwadze powyższe, wydawcy zarzucili nas styczniowymi propozycjami. I trzeba by było nie mieć serca do książek (a to możliwe w zasadzie tylko po jego amputacji), żeby nie zauważyć, jak wiele wśród nich rarytasów!
Wyszperałyśmy więc dla Was (i dla siebie oczywiście też) tytuły pozycji, obok których nie możemy przejść obojętnie, choć tak się od siebie różnią. A zatem i saga rodzinna, i kryminał, i fantastyka, i dokument… I z dreszczykiem, i na wesoło, i bardzo poważnie. Ach, ile tego dobra…! Patronie Wszystkich Książkoholików, dopomóż! Daj czas na czytanie!:)
Elia Barcelo „Kolor” Przeszłość czai się za zamkniętymi drzwiami. Najwyższa pora się z nią rozprawić.
Książka 2017 roku w Hiszpanii!
Jak długo można uciekać przed demonami przeszłości? Helena Guerrero, hiszpańska malarka, robi to od lat. Trudna relacja z matką, śmierć rodzeństwa, samobójstwo ojca… Cienie tamtych wydarzeń odbijają się na jej twórczości i wychodzą na jaw podczas psychoterapii.
Pewnego dnia artystka wyrusza w podróż w rodzinne strony, by na podstawie zdjęć, dokumentów i rozmów zrekonstruować bieg wydarzeń i ostatecznie rozwiązać gnębiące ją tajemnice. Realia lat 30., 50. i 60. przeplatają się ze współczesnością, a bolesne piętno białego terroru i epoki Franco odciska się na kolejnych pokoleniach rodziny Guerrero.
Elia Barceló tworzy magiczny i wielowymiarowy świat. Zbrodnia, zdrady i głęboko skrywane tajemnice wplecione w klimatyczny obraz luksusowego marokańskiego życia zapewniają porywającą lekturę. Jej proza, porównywana do pióra Jaume Cabrégo, zachwyciła czytelników w Hiszpanii, gdzie powieść została okrzyknięta najlepszą książką roku 2017. Barceló zdobywa też coraz większą popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Elia Barcelo „Kolor”, tłum. Marta Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Literackie, liczba stron: 416.data premiery: 16.01.2019.
Jørn Lier Horst „Kod Kathariny” Zaginięcie osoby, po której nie został żaden ślad, samo w sobie jest zagadką. A co, jeśli osoba zaginiona pozostawia po sobie ślad, który czyni tę zagadkę jeszcze większą?
To ta pora roku. Po raz dwudziesty czwarty z rzędu William Wisting sięga po akta sprawy zaginięcia Kathariny Haugen. Sprawy, której nigdy nie rozwiązano. Od tego czasu Wisting co roku odwiedza męża Kathariny, który ma niepodważalne alibi, ponieważ w dniu zaginięcia żony pracował daleko od domu. Z biegiem lat stały kontakt komisarza z Martinem Haugenem przeradza się w przyjaźń. Jednak tym razem dom Haugena jest zamknięty. W rocznicę zaginięcia żony Martin Haugen sam znika bez wieści.
Tego samego dnia w komendzie, w której pracuje Wisting zjawia się młodszy śledczy, Adrian Stiller, który w Kripos zajmuje się starymi, nierozwiązanymi sprawami, tak zwanymi cold cases. Zaginięcie Kathariny ma związek z inną zagadką zaginięcia sprzed lat. Dwaj zdolni, różniący się od siebie śledczy będą musieli połączyć siły, ale współpraca z introwertyczym Adrianem Stillerem okaże się sporym wyzwaniem dla Wistinga. Mimo to dla dobra śledztwa obaj będą w stanie zrobić wiele, kto wie, może nawet trochę za dużo?
Jørn Lier Horst „Kod Kathariny”, Cykl: William Wisting (tom 12), tłum. Milena Skoczko, Wydawnictwo Smak Słowa, liczba stron: 432, data premiery: 16.01.2019.
Jakub Żulczyk „Zmorojewo” Trochę straszna, trochę śmieszna, trochę romantyczna, pełna dziwnych pomysłów książka dla każdego.
Tytus to piętnastoletni nerd, fanatyk horrorów, gier komputerowych i nadprzyrodzonych zjawisk. Właśnie zanosi się na najnudniejsze wakacje jego życia u dziadków w Głuszycach, gdy w „zabitej dechami dziurze“ poznaje Ankę, odważną, zbuntowaną nastolatkę. Równocześnie w mazurskim lesie czai się Zło – legendy o nim od lat krążą po wsi. Gdy zaczynają ginąć ludzie i dzieją się dziwne rzeczy, niespodziewanie lato u nadpobudliwej babci zamienia się w mroczną przygodę. Narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo para przyjaciół próbuje rozwikłać tajemnicę miasta widma, którego zdjęcia pojawiają się w sieci. Tymczasem Strzępowaty i Gangrena, żołnierze Zła usiłują zdobyć Trzy Klucze, dzięki którym będą mogli zawładnąć światem. Wojnę z agentami ciemności, dowodzonymi przez ponurego Leszego, może wygrać jedynie tajemniczy potomek Strażnika Dobra. Jakub Żulczyk wykreował szereg przerażających postaci, które chcą wtargnąć w ludzki świat, których nikt z nas nie chciałby spotkać w realnym życiu.
Jakub Żulczyk „Zmorojewo”, Wydawnictwo Agora, liczba stron: 496, data premiery: 16.01.2019.
Bohumil Hrabal „Piękna rupieciarnia” Bohumil Hrabal to pisarz legenda, niedościgniony gawędziarz, mistyk codzienności i – o czym mało kto wie – mistrz kamuflażu. W swoim pisarstwie stworzył galerię niezwykłych postaci, w których on sam wydaje się odbijać niczym w zwierciadle. Czyż bowiem spod rozgadania stryjka Pepiego, szaleństwa czułego barbarzyńcy Boudnika lub niedojrzałości kelnera Jana Dziecięcia nie wyziera twarz samego Hrabala?
W Pięknej rupieciarni pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego „pana doktora”, spędzającego czas w towarzystwie Pounda, Schopenhauera, Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się na bruku, pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza.
Bohumil Hrabal „Piękna rupieciarnia”, tłum. Jan Stachowski, Wydawnictwo Czarne, liczba stron: 240, data premiery: 23.01.2019.
George R. R. Martin „Ogień i krew” cz. II Trzysta lat przed wydarzeniami przedstawionymi w cyklu Pieśni Lodu i Ognia, na długo przed konfliktem, z powodu którego wszystkie wielkie rody Westeros zwróciły się przeciwko sobie, krainą władał niepodzielnie ród Targaryenów, ostatnich z żyjących smoczych lordów.
Targaryenowie przeżyli Zagładę Valyrii i osiedlili się na Smoczej Skale. Ta książka opowiada dzieje ich legendarnej dynastii od Aegona Zdobywcy aż po krwawy Taniec Smoków, wojnę domową między Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą, walczącymi o tron swego ojca, która ogarnęła całe Westeros i omal nie doprowadziła do upadku dynastii Targaryenów. Opisuje też pokłosie tego konfliktu i wstąpienie na tron króla Aegona III, zwanego Zgubą Smoków.
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego Rhaenyra uważała się za prawowitą królową? Jakie było pochodzenie trzech smoczych jaj, które dano w prezencie Daenerys? Dlaczego król Aegon III nienawidził smoków?
To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika, spisana przez uczonego arcymaestera Gyldayna z Cytadeli.
Ogień i krew będzie dla świata Westeros tym, czym jest Silmarillion dla Śródziemia.
George R. R. Martin „Ogień i krew” cz. II, tłum. Michał Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i S-ka, liczba stron: 518, data premiery: 28.01.2019.
Marie Benedict „Wszystkie życia Hedy Lamarr” Maj 1933. Dziewiętnastoletnia Hedwig Kiesler stoi na scenie wiedeńskiego teatru, ogłuszona owacjami. Widownia wstaje. Ktoś przekazuje na jej ręce ogromne bukiety róż. Ze środka widowni wpatruje się w nią tajemniczy mężczyzna.
Fritz Mandl jest charyzmatyczny i bajecznie bogaty. Przede wszystkim jednak jest faszystą, zaopatrującym w broń Niemców. W kuluarach nazywają go Sprzedawcą Śmierci. Wie, że Hedwig jest żydówką. Mimo to, zrobi wszystko, by ją poślubić. Ona zrobi wszystko, by chronić siebie i swoją rodzinę.
Kilka lat później świat obiega zaskakująca plotka – gwiazda kina, Hedy Lamarr, dokonuje odkrycia, które może pomóc w walce z nazistami. Kto skorzysta z jej wynalazku? Kim stała się Hedwig? Czy w jej burzliwym życiu znalazło się miejsce na prawdziwą miłość?
Po „Pani Einstein” i „Pokojówce miliardera” Marie Benedict odkrywa dla nas zdumiewający życiorys kobiety o wielu twarzach, Hedwig Kiesler, która stała się Hedy Lamarr.
Marie Benedict „Wszystkie życia Hedy Lamarr”, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Znak, liczba stron: 320, data premiery: 30.01.2019.
Anna Cieplak „Lekki bagaż” Na jak długo wystarczy ci idealizmu?
Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo?
Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać granty zamiast wierszy (Wera).
Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy).
Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy (Baśka).
Przyjaciele, którzy mają odwagę robić rzeczy ważne i na przekór.
Tylko kim okażą się w momencie próby, gdy rzeczywistość postanowi sprawdzić ich idealizm?
I czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?
Anna Cieplak „Lekki bagaż”, Wydawnictwo Znak, liczba stron: 304, data premiery: 30.01.2019.
Barbara Kalicka „Zdrój” Powieściowy debiut Barbary Klickiej, poetki docenionej przez krytykę za tomy same same oraz Nice. Zdrój opowiada o młodej kobiecie, która znajduje się na turnusie uzdrowiskowym w Ciechocinku. Sanatorium okazuje się miejscem pełnym pułapek, rytuałów i sekretów, a bohaterka mimo wielu wysiłków nie potrafi zrozumieć reguł rządzących zdrojowym światem. Wszystko w tej opowieści rozgrywa się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków.
Barbara Kalicka „Zdrój”, Wydawnictwo W.A.B, liczba stron: 136, data premiery: 30.01.2019.
Hans Joachim Lang „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.
Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły.
Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudolekarze? To historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie.
Hans Joachim Lang „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”, tłum. Eliza Borg, Wydawnictwo Marginesy, liczba stron: 368, data premiery: 30.01.2018.
Opisy książek pochodzą od wydawców
wiem, że nie ocenia się książki po okładce, ale Kolor milczenia ma przepiękną okładkę!
Znalazłam kilka tytułów, które mnie zaciekawiły 🙂