Wakacje, wakacje i po wakacjach! Wrzesień dla wielu jest miesiącem organizacyjnym, wracamy do codziennej rutyny, organizując przy tym milion spraw dla naszych pociech, które właśnie wróciły do szkół i przedszkoli. Trudno znaleźć chwilę dla siebie, a jeśli już taka się trafi, to warto zagospodarować ją na coś naprawdę wyjątkowego. 🙂 Najlepszym pomysłem jest zatopienie się w dobrej lekturze. W tym miesiącu wydawcy przygotowali mnóstwo wspaniałych propozycji. Zrobiłyśmy dla Was przegląd i choć było to niełatwe wybrałyśmy same perełki, aż chciałoby się przeczytać wszystkie! Jeśli zatem zastanawiacie się, po jaką nowość sięgnąć we wrześniu, to mamy nadzieję, że przyjdziemy z pomocą! Zapraszamy do wrześniowego Okiem na księgarnie!
J.M. Coetzee, „Żywoty zwierząt”. Czy życie zwierzęcia jest mniej ważne niż życie człowieka? Okrucieństwo człowieka wobec zwierząt sprawia, że pisarka Elizabeth Costello nie jest już w stanie spokojnie patrzeć bliźnim w oczy. Wykorzystuje okazję, gościnny wykład na uniwersytecie Apppleton, by – w obecności swojej rodziny – przeanalizować „zbrodnię o szokujących rozmiarach”, którą nie tylko jej bliscy i uniwersyteccy koledzy popełniają rutynowo i z samozadowoleniem: krzywdzenie zwierząt. Niezwykły wywód skłania do głębokiej refleksji nie tylko nad jednym z najważniejszych współczesnych dylematów, ale przede wszystkim nad pytaniem: „Co tak naprawdę czyni nas ludźmi?”. Tekst wzbogacony został wstępem filozofki Amy Gutmann oraz esejami literaturoznawczyni Marjorie Garber, filozofa Petera Singera, religioznawczyni Wendy Doniger, antropolożki i biolożki Barbary Smuts. Tworzą one pogłębione humanistyczne tło dla toczącej się współcześnie dyskusji. J. M. Coetzee, „Żywoty zwierząt”, tłumaczenie: Jacek Dehnel, Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, liczba stron: 256, data premiery: 28.09.2022.
Stephen King, „Baśniowa opowieść”. Pierwsza powieść Stephena Kinga w gatunku fantasy od czasu cyklu „Mroczna wieża”. Historia pełna światła i mroku, porywająca i prowokująca do przemyśleń na temat kondycji współczesnego świata. Naszpikowana motywami, które fani Kinga lubią najbardziej, oraz odniesieniami do klasycznych baśni i mitów. Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny. O odwiecznej walce dobra ze złem, w której o zwycięstwie nie decyduje siła przeciwników, lecz ich wola. Charlie Reade jest zwyczajnym nastolatkiem, choć w dzieciństwie przeżył traumę. Właśnie wtedy złożył pewną obietnicę, ale dopiero kiedy jako uczeń ostatniej klasy liceum poznał Howarda Bowditcha, dostrzegł okazję do wywiązanie się ze swoich zobowiązań. Stroniący od ludzi stary człowiek i jego budzący grozę dom ze skrywającą jakąś mroczną tajemnicę szopą na podwórzu zafascynują Charliego i na zawsze zmienią jego życie. Ale to przede wszystkim za sprawą Radar, psa pana Bowditcha, chłopiec uda się w niesamowitą podróż do świata, w którego istnienie nigdy by nie uwierzył. Rządzeni przez tyrana mieszkańcy baśniowej krainy Empis, do której trafia, potrzebują pomocy. Charlie na początku odrzuca jednak rolę ich zbawcy. Ale w świecie, w którym czas płynie zupełnie inaczej, gdzie świecą dwa księżyce, świerszcze są wielkości kotów, a pies może znów stać się młody, jeśli postawi się go na zegarze słonecznym, wszystko jest możliwe. Nawet to, że chłopiec stanie się mężczyzną i postanowi chronić lud Empis nie tylko przed ich okrutnym władcą, ale też przed największym zagrożeniem – płynącym ze strony świata, z którego Charlie przyszedł. Pewne elementy tej powieści skłaniają do porównań z „Mroczną Wieżą”, ale świat wykreowany w „Baśniowej opowieści” jest całkowicie inny niż wszystko, co stworzył dotąd Stephen King, podobnie jak bohater tej książki. W tym popisie wyobraźni King łączy wpływy mistrzów gatunku – E.R. Burroughsa i H.P. Lovecrafta, Roberta E. Howarda i L. Franka Bauma – tworząc kipiące życiem magiczne dzieło, którego urokowi nie można się oprzeć. To opowieść, na którą wszyscy wierni czytelnicy Kinga czekali od lat. Dokładnie taka, jaką zawsze chcieli przeczytać! Stephen King, „Baśniowa opowieść”, tłumaczenie: Janusz Ochab, Wydawnictwo Albatros, liczba stron: 704, data premiery: 7.09.2022.
Ann Patchett, „Belcanto”. Najbardziej romantyczna powieść ostatnich lat. Intrygująca, magiczna, doskonała. „San Francisco Chronicle”. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Kiedy na koniec koncertu gaśnie światło, akompaniator całuje śpiewaczkę. Kto wie, co by się między nimi wydarzyło, gdyby w tym momencie do willi nie wdarła się grupa uzbrojonych mężczyzn, a wszyscy obecni nie zostali zakładnikami. W miarę upływu kolejnych tygodni, w dusznej, tropikalnej atmosferze południowoamerykańskiej rezydencji między uwięzionymi a napastnikami tworzą się zaskakujące więzi. Czy po kilku miesiącach ktoś jeszcze będzie chciał odzyskać wolność? Ann Patchett tworzy hipnotyzującą historię o sile i kruchości, a także o odnajdywaniu miłości tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał. Mistrzowska i pełna liryzmu powieść autorki Domu Holendrów. Powieść nagrodzona m.in. Orange Prize i PEN/Faulkner Award for Fiction teraz w nowym przekładzie Anny Gralak. Ann Patchett, „Belcanto”, tłumaczenie Anna Gralak, Wydawnictwo Znak Literanova, liczba stron: 352, data premiery: 7.09.2022.
Elif Shafak, „Wyspa zaginionych drzew”. Nominowana do The Costa Novel Award, The Women’s Prize for Fiction i RSL Ondaatje Prize. Zachwycająca opowieść o tożsamości, przynależności i magicznej mocy natury, która pomaga oswoić traumę. Ada Kazantzakis ma szesnaście lat i nie wie nic o historii swojej rodziny. Urodzona i wychowana w Londynie nastolatka nie mówi ani po grecku ani po turecku, a po śmierci matki z trudem odnajduje się wśród rówieśników. Nie zdaje sobie sprawy, że wiele lat temu na Cyprze – wyspie, gdzie spotykają się trzy kontynenty, plaże są złote, a woda turkusowa – młody Grek Kostas zakochał się w Turczynce Defne, mimo że byli śmiertelnymi wrogami. Ich uczucie rozkwitało w kraju ogarniętym wojną domową, potajemnie spotykali się w miejscowej tawernie, za świadka mając jedynie drzewko figowe. Wiele lat później to samo drzewo rośnie w londyńskim ogrodzie Kostasa i okazuje się dla Ady jedyną drogą do odkrycia prawdy o tym, kim jest i kim byli jej rodzice. „Shafak podjęła się kuszącej, a zarazem ryzykownej operacji: rozpisała historię na wiele głosów i nie są to tylko głosy ludzkie. Jest to próba oddania pola słabszym, niezauważanym, istniejącym inaczej niż my. Ta powieść upomina się o miejsce dla tego, co nie jest ludzkie, nie tracąc z oczu tego, co czysto ludzkie. To również podróż w czasie i przestrzeni oraz panorama tematów istotnych i naglących. ” Małgorzata Lebda. Elif Shafak, „Wyspa zaginionych drzew”, tłumaczenie: Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie, liczba stron: 480, data premiery: 7.09.2022.
Philip Reeve, „Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia”. Odkryjcie otchłań oceanu i wyobraźni w nowej książce Philipa Reeve’a, autora bestsellerowych „Zabójczych maszyn”. Mieszkańcy Burzomorza żyli w ciągłym strachu przed wielką wodą i czającą się w niej tajemniczą, legendarną Gorm. Ich jedyną ochroną był czuwający w Strażnicy Zachodzącego Słońca potomek rodziny Noctis, który codziennie wypatrywał na zachodzie dziwnych zjawisk. Pojawiały się w godzinie zmierzchu, kiedy ściany między światami stają się coraz cieńsze, a przez powstałe w nich szczeliny może prześlizgnąć się zło. Meluzyna była inna, śniła o oceanie. To wielka woda przywiodła ją na Jesienne Wyspy, które stały się domem dziewczynki. Kiedy była niemowlęciem na brzegu odnalazł ją i przygarnął Strażnik Burzomorza, Andrewe Noctis. Spokojny świat jedenastoletniej Meluzyny zachwiał się jednak w posadach, gdy jej opiekun utonął, trzymając straż. Teraz to ona musi pilnować brzegów wyspy i zachodnich rubieży. Z jaką tajemną siłą czyhającą w Mrocznej Głębi przyjdzie się zmierzyć dziewczynce? Czy odkryje od dawna skrywany sekret i ocali Burzomorze? W „Meluzynie Noctis” i „Mrocznej Głębi” znajdziecie przygodę, tajemnicę i pierwotną magię, a także silną bohaterkę, która zmienia się i dojrzewa w trakcie lektury. Philip Reeve, „Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia”, tłumaczenie: Maria Jaszczurowska, Wydawnictwo Literackie, liczba stron: 304, data premiery: 7.09.2022.
Kristin Hannah, „Wyśnione szczęście”. Niezwykła powieść uwielbianej w świecie autorki bestsellerów „Słowik” oraz „Gdzie poniesie wiatr”. Pełna ciepła opowieść, która podnosi na duchu i pozwala uwierzyć, że warto marzyć i szukać miłości. Joy, zdradzona przez męża bibliotekarka z małego miasteczka, ma w perspektywie pierwsze od lat samotne Święta. W odruchu desperacji jedzie na lotnisko i wybiera daleki lot do nieznanej sobie miejscowości o nazwie Hope, ponieważ jak nigdy potrzebuje nadziei. Nieoczekiwany bieg wypadków sprawi, że jej życie znajdzie się w niebezpieczeństwie, lecz i nabierze nowych barw i sensu… „Wielbiciele twórczości Kristin Hannah będą zachwyceni.” „Publishers Weekly”. Kristin Hannah, „Wyśnione szczęście”, tłumaczenie: Zdzisława Lewikowa, Wydawnictwo Świat Książki, liczba stron: 256, data premiery: 28.09.2022.