Jesienna aura póki co bardzo nas rozpieszcza. Listopad zapowiada się wspaniale, słonecznie, kolorowo. Nie oznacza to jednak, że nie stwarza atmosfery do zatapiania się w lekturze książek. Wręcz przeciwnie! Zamierzamy czytać nie tylko wieczorami przy herbacie z imbirem czy grzanym winie, ale i podczas spaceru po parku czy lesie (tak, naprawdę czytamy także spacerując, Wam się to nie zdarza?), zwłaszcza że wydawcy i w tym miesiącu kuszą świetnymi nowościami. Zerknijcie więc na kilka propozycji, które dla Was wyszukałyśmy. Jest wśród nich i ciekawy reportaż, i kryminał – pierwsza część świetnie zapowiadającej się nowej serii, i wspaniałe kompendium wiedzy o musicalach, a nawet dwie wyjątkowe gratki dla miłośników literatury fantasy!
A więc – startujemy!
Joanna Sznydler „Kuba – Miami. Ucieczki i powroty” – 90 mil. Tyle oddziela Kubę od Florydy.
Dwudziestojednoletnia Biviana nie wróciła na noc do domu. Po kilku dniach nerwowego oczekiwania, matka dziewczyny modliła się już tylko o list od córki z Miami. Było dla niej jasne: Biviana po raz kolejny wypłynęła tratwą na morze. Wiadomość nadeszła jednak z Guantanamo – amerykańskiej bazy na Kubie. Bill Clinton nie godził się już na przyjmowanie uciekinierów, których straż przybrzeżna schwytała na morzu. Biviana znalazła się wśród tysięcy Kubańczyków, których los zależał od wyniku rozmów Castro z Clintonem. Emigrantów takich jak Biviana, Fidel Castro nazywał robactwem, które nie kocha własnego kraju.Migracje Kubańczyków na Florydę to historie pełne tęsknoty, trudnych wyborów i poświęceń. Historie rozstań i powrotów, które wciąż wywierają ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców Kuby.Joanna Sznydler „Kuba – Miami. Ucieczki i powroty”, Wydawnictwo Poznańskie 2018, ilość stron: 320, data premiery: 14.11.2018.
Daniel Wyszogrodzki „Ale musicale! Złote stulecie” – Pierwsze w Polsce tak szerokie ujęcie tematu musicalu. Daniel Wyszogrodzki opowiada o tym fenomenie z perspektywy bieżącej, odwołując się szeroko do stuletniej historii zjawiska i nie unika także kontekstu polskiego. Kompendium wypełniają napisane z polotem teksty o spektaklach i o ich twórcach, a także rozliczne ciekawostki i anegdoty. Są omówienia tak ważnych musicali, jak „West Side Story”, „Jesus Christ Superstar”, „Koty” czy „Les Misérables”. Ale także najnowszych sensacji – spektakli „Księga Mormona” i „Hamilton”. Są opowieści o twórcach, takich jak George Gershwin, Leonard Bernstein czy Andrew Lloyd Webber. Nie brak także danych o premierach, sukcesach i porażkach, biletach i płytach. To fascynująca podróż: od kompozytora do teatru, od premiery do sukcesu, od Broadwayu po Warszawę.Autor zna temat w teorii i praktyce. Brał udział w polskich produkcjach najsłynniejszych światowych tytułów. Współpracuje ze znanymi twórcami, regularnie uczestniczy w życiu teatralnym Broadwayu i West Endu, gorąco wspiera rozkwitającą w ostatnich latach polską scenę musicalową. Wykłada także historię musicalu na Akademii Teatralnej w Warszawie.Daniel Wyszogrodzki „Ale musicale! Złote stulecie”, Wydawnictwo Marginesy 2018, ilość stron: 592, data premiery: 14.11.2018.
Ursula K. Le Guin „Wracać wciąż do domu” – Po raz pierwszy w jednym tomie!
Zbiór „Wracać wciąż do domu” jest doskonałym uzupełnieniem poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy. W skład zbioru wchodzą: „Kroniki Zachodniego Brzegu”, „Wracać wciąż do domu” oraz „Międzylądowania”.
Autorka ponownie zabiera czytelników do swojej niezwykłej wyobraźni, gdzie powstały kunsztowne i subtelne światy. Zbiór „Międzylądowania” oraz druga i trzecia część „Kronik Zachodniego Brzegu” ukazują się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawarta w tym zbiorze to człowiek, jego światy i inne egzotyczne miejsca, których mieszkańcy są bardzo ludzcy…
Ursula K. Le Guin wykorzystuje różne środowiska by odpowiedzieć nam na pytanie, czym mogliśmy albo czym jeszcze możemy się stać.Ursula K. Le Guin „Wracać wciąż do domu”, tum. Barbara Kopeć-Umiastowska, Joanna Wołyńska i inni, Prószyński i S-ka, data premiery: 13.11.2018.
Iga Karst „Zapach prawdy” – Ciało Adama Korczyńskiego, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, znanego w całym świecie orchidologa, zostaje znalezione w lesie. Policja stwierdza brutalny mord. W trakcie rutynowych czynności śledczych funkcjonariusze odkrywają tajemniczy zapisek. Ustalają też, że z domu denata zniknął rzadki, XIX-wieczny album botaniczny. Czy jego kradzież jest motywem zbrodni? A może ta wiąże się z cennym okazem storczyka? Sprawa komplikuje się dodatkowo wraz z ogłoszeniem testamentu profesora. Bardzo zaskakującego testamentu…
Oficjalne śledztwo powierzone zostaje komisarzowi Michałowi Orskiemu. Na prośbę wnuka profesora zagadkę morderstwa stara się rozwikłać również mecenas Anita Herbst. W ogrodzie willi naukowca natrafia na szkielet, który znika tuż przed przyjazdem policji…
Jaki rezultat przyniesie podwójne śledztwo?Pierwsza książka o dociekliwej mecenas Anicie Herbst i komisarzu Orskim z nowej serii kryminalnej Pensjonat Biały Dwór.Iga Karst „Zapach prawdy”, Wydawnictwo Szara Godzina, ilość stron: 384, data premiery: 24.07.2018.
George R.R. Martin „Ogień i krew” cz.1, Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, Grze o tron, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?
To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika spisana przez uczonego arcymaestera z Cytadeli. Książka zawiera także ponad osiemdziesiąt nowych czarnobiałych ilustracji autorstwa Douga Whetleya.George R.R. Martin „Ogień i krew” cz. 1, tłum. Michał Jakuszewski, Wydawnictwo Zysk i S-ka, ilość stron: 600, data premiery: 20.11.2018.
Opisy książek pochodzą od wydawców
Dużo ciekawych pozycji.