Patrycja Wojtkowiak-Skóra, „Elementarz dobrych manier pana Szopa” – RECENZJA

Poznajcie pana Szopa – uroczego przewodnika dziecięcego po świecie dobrych manier. „Elementarz dobrych manier pana Szopa” Patrycji Wojtkowiak-Skóry to pięknie wydana książka przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym, z zabawnymi, kolorowymi ilustracjami, wprowadzająca dzieci w zasady współżycia społecznego. Polecamy czytelnikom małym i dużym 🙂

Co zrobić, gdy stoisz w kolejce i bardzo się już niecierpliwisz? Czy można podsłuchiwać rozmowy kolegów i grzebać w ich rzeczach? Czy można śmiecić na ulicy? A jeśli nie smakuje obiad, to można go wypluć do talerza? Oj… maluchy, wchodząc w życie na etapie przedszkola, mają bardzo wiele nauki, także w obszarze dobrego zachowania. I tu z pomocą przychodzi pan Szop, który ze swoimi pomocnikami tłumaczy w zabawnych rymowankach, jak się zachować w powyższych sytuacjach i wielu, wielu innych, zaczynając od zwykłego mówienia „dzień dobry” i „dziękuję”.

Patrycja Wojtowiak-Skóra przygotowała przewodnik dla dzieci: „Elementarz dobrych Manier pana Szopa”. Książka zawiera zbiór zasad, pomocnych w życiu małego dziecka (a i niejeden dorosły może w czasie lektury przypomnieć sobie, że uśmiech i dobre słowo nic nie kosztują, zaś świat dzięki uprzejmości jest trochę lepszym miejscem), podanych za pomocą krótkich rymowanek. Każda jest dodatkowo sparafrazowana w krótkim komunikacie, z dodatkiem słowa „Zapamiętaj!”. Można zatem, poznając z dzieckiem kolejne zasady, dodatkowo je utrwalać.

Książka jest pięknie wydana – ma twardą oprawę, krótki, przejrzysty tekst. Każda „dobra maniera” zobrazowana została zabawną i kolorową ilustracją, autorstwa Joanny Myjak. To także na pewno ułatwi zainteresowanie elementarzem małego czytelnika. „Elementarz dobrych manier…” przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. To naprawdę fajna propozycja, z mnóstwem cennych rad, ułatwiających funkcjonowanie dzieci w świecie, który je otacza. Warto przypominać o myciu rąk, sprzątaniu po sobie itd.  Moim zdaniem sprawdzi się także na prezent.

Ola

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Wilga.

Patrycja Wojtkowiak-Skóra, „Elementarz dobrych manier pana Szopa”, ilustacje Joanna Myjak, Wydawnictwo Wilga 2020, liczba stron: 96.

1 komentarz do “Patrycja Wojtkowiak-Skóra, „Elementarz dobrych manier pana Szopa” – RECENZJA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *