OKIEM NA KSIĘGARNIĘ – październik 2020

Jesień rozkręca się nam na dobre, a wraz z nią i wydawnictwa. Kochani, nie będziemy ukrywać. To czas dla każdego miłośnika książek, kiedy musi sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – opłaty za mieszkanie, czy wizyta w księgarni? 😉 Dla nas wybór jest prosty. Oczywiście trochę żartujemy, ale naprawdę październik pod względem nowości i ciekawych propozycji wydawniczych powalił nas na kolana. Lista książek, które wpadły nam w oko okazała się baaardzo długa. Musiałyśmy ją przemyśleć i nieco się pospierać, nie chciałyśmy przytłoczyć Was zbyt długim zestawieniem, same takich nie lubimy. Ale wreszcie jest! Wybrałyśmy dla Was samą śmietankę, crème de la crème październikowych premier i nowości książkowych, w której znajdziecie propozycje różnorodne i wszystkie arcyciekawe. Zapraszamy do lektury!

Mario Vargas Llosa, „Burzliwe czasy”. Dyskretny urok kłamstwa. Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej, a  główną rolę odegra w niej Martita Borrero Parra, uwodzicielska i zmysłowa Miss Gwatemali. Czy namiętność i spryt pozwolą osiągnąć wszystko? Brawurowa historia kłamstwa tak dobrego, że stało się prawdą. „Burzliwe czasy”, mistrzowskie niczym Święto Kozła, odsłaniają kulisy rozgrywki, która do dziś rezonuje w światowej polityce i stanowi materiał na genialny serial. A wszystko to wydarzyło się naprawdę. Mario Vargas Llosa, „Burzliwe czasy”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, liczba stron: 400, data premiery: 30.09.2020.

  M. L. Longworth, „Tajemnica odnalezionego płótna Cézanne’a”. Przyjaciel z klubu palaczy cygar prosi Antoine’a, by wybrał się z nim do mieszkania René Rouqueta, emerytowanego listonosza, który znalazł u siebie zwinięte płótno. Ponieważ jego mieszkanie należało kiedyś do Paula Cézanne’a, Rouquet jest przekonany, że trafił na skarb. Ale kiedy Antoine przybywa na miejsce, okazuje się, że René nie żyje, płótno zaginęło, a nad ciałem stoi tajemnicza profesor historii sztuki. Odnalezienie płótna nie rozwiązuje zagadki. Zarówno faktura, jak i kolory na obrazie wskazują na Cézanne’a. Lecz kim jest ta uśmiechająca się modelka? To z pewnością nie ponura Mme Cézanne. Kto zabił René? Kto ukradł płótno? I do czego jest w stanie się posunąć, by je odzyskać?„Kradzieże dzieł sztuki to gorący temat w świecie zagadek kryminalnych, ale nikt nie odmalowuje rabunku tak sugestywnie, jak M. L. Longworth”  Kirkus Reviews. M. L. Longworth, „Tajemnica odnalezionego płótna Cézanne’a”, Wydawnictwo Smak Słowa, liczba stron: 324, data premiery: 7.10.2020.

Zyta Rudzka, „Tkanki miękkie”. Nowa powieść autorki głośnej i znakomicie przyjętej przez krytykę „Krótkiej wymiany ognia”. Leczenie jak kochanie, to nie są sterylne czynności. Upadek Don Juana i bezkompromisowa rozprawa z mitem uwodziciela. „Tkanki miękkie” to nieoczywista opowieść o zwierzęcym przywiązaniu między ojcem a synem. A także o tym momencie życia, gdy ze wszystkich ważnych uczuć pozostaje obowiązek miłości wobec rodzica. Zyta Rudzka, „Tkanki miękkie”, Wydawnictwo W.A.B, liczba stron: 288, data premiery: 14.10.2020.

 

Michelle Harrison, „Odrobina czarów”. Zaginiona siostra, stara legenda i … odrobina czarów. Autorka porywającej „Szczypty magii” zaprasza na kolejną zapierającą dech w piersiach przygodę sióstr Wspacznych, która sprawi, że nawet największy niedowiarek, uwierzy w czary. Rodzinna klątwa została zdjęta. Charlie, Betty i Fliss nareszcie mogą swobodnie opuścić mroczny Wronoskał. Marzy im się wakacyjna wyprawa w nieznane, a czeka je szalona, magiczna przygoda, w wir której wciąga siostry Wspaczne tajemnicza uciekinierka z Udręki… Błędka umie oswajać budzące grozę ogniki znad bagien, w potarganej, znoszonej sukience ukrywa starą mapę oraz wiedźmi kamień i ściąga na rodzinę Wspacznych nowe kłopoty. Czy los przypadkowo przywiódł uciekinierkę tej wypełnionej melodią dzwonów nocy właśnie do Kieszeni Kłusownika? Kto stoi za zniknięciem małej Charlie i ukochanej Buni? Czy uzbrojone jedynie w odrobinę magii Betty i Fliss odnajdą siostrę i babcię? Czy dane im będzie odkryć tajemniczą wyspę, ukrytą przed laty przed wścibskimi oczami gapiów przez starą wiedźmę? Michelle Harrison, „Odrobina czarów”, Wydawnictwo Literackie, liczba stron: 392, data premiery: 28.10.2020.

Wojciech Chmielarz, „Prosta sprawa”. Powieść sensacyjna mistrza kryminału. Prosty zniknął. Zostało po nim zdemolowane mieszkanie, ale on sam zapadł się pod ziemię. Nie bez powodu – szukają go gangsterzy. Oraz dawny przyjaciel, który przyjechał do Jeleniej Góry, żeby spłacić dawno zaciągnięty dług. Kłopot w tym, że wpada w sam środek niebezpiecznej gry. Nie zna jej zasad, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest bardzo wysoka: Prostego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czescy mafiosi. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co tu chodzi, jego przyjaciel będzie musiał wszystkim stawić czoła, także romskiej mafii. A pomoże mu w tym pewna analityczka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prosta sprawa to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu i początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji. Wojciech Chmielarz, „Prosta sprawa”, Wydawnictwo Marginesy, liczba stron: 384, data premiery: 14.10.2020.

Charlotte Link, „Dziki łubin”. Trzecia Rzesza, rok 1938.  W państwie pod rządami Adolfa Hitlera panuje antysemityzm, a przeciwnicy władzy muszą się liczyć z represjami. Za chwilę oblicze Europy i całego świata się zmieni, ale młodziutka Belle Lombard nie interesuje się polityką. Ma ambitne plany, marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z mężczyzną swojego życia. Czas pokaże, czy to właściwy kandydat… Felicja, matka Belle, bardziej niż córką zajmuje się fabryką i rozważa podjęcie współpracy z nazistami. Kiedy w jej życiu pojawiają się Alex i Maksym, musi stawić czoła rodzącym się na nowo uczuciom. Na którego z mężczyzn będzie mogła liczyć w tych trudnych czasach? Powieść „Dziki łubin” przedstawia dalsze losy rodziny Degnelly z Prus Wschodnich, bohaterów „Czasu burz”. Ta fascynująca historia to jednocześnie barwny obraz najbardziej niespokojnej epoki XX wieku. Charlotte Link, „Dziki łubin”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, liczba stron: 640, data premiery: 14.10.2020.

Jenny Jägefeld, „Comedy Queen”. „Moja mama doprowadzała ludzi do płaczu. Wciąż sprawia, że ludzie płaczą, mimo że nawet nie żyje. Czasami, kiedy tata bierze prysznic, słyszę, że płacze. Chyba myśli, że nie słyszę. Ale ja tak. Dlatego nigdy nie będę płakać. Nigdy! I nie zamierzam też doprowadzać ludzi do płaczu. Rozśmieszę ludzi. To moja misja!”. Sasha właśnie skończyła dwanaście lat. Liczba atomowa magnezu. Jej mama zwykła mawiać, że niektórzy ludzie mają zabawne kości. To tak, jakby były śmieszne aż do szkieletu. Są też tacy, którzy mogą nauczyć się być zabawni, jeśli ćwiczą. Jest też trzeci rodzaj ludzi, którzy wcale nie są zabawni, bez względu na to, jak bardzo się starają (Cecilia, nauczycielka Sashy, jest prawdopodobnie jedną z nich). Niestety, Sasha podejrzewa, że nie ma zabawnych kości, ale ma plan: będzie prawdziwą królową komedii! I będzie ćwiczyć, aż każda nudna kość w jej ciele będzie zabawna. Jeśli tylko uda jej się rozśmieszyć ludzi, może ta druga rzecz zniknie. To coś, co kryje się za oczami, pali i grozi spadnięciem po policzkach w postaci – a właściwie – śmiertelnych łez. Najlepsza książka dla dzieci 2018, nagroda za książkę dla dzieci szwedzkiego radia. Jenny Jägefeld, „Comedy Queen”, Wydawnictwo Stara Szkoła, ilość stron: 214. PATRONAT MEDIALNY ZABOOKOWANYCH!

Katarzyna Berenika Miszczuk, „Ja, ocalona”. Była diablica i niedoszła anielica Wiktoria Biankowska powraca! Minęło dziesięć lat odkąd udało jej się wydostać z Tartaru i ocalić zaświaty, a także swoją miłość przed zniszczeniem. Wszystko powinno być pięknie, ale… jej związek się rozpada, a świat zmierza jak zwykle w stronę nieuchronnego końca. Wiktorii w żadnym razie to nie dziwi. Z diabłami przecież nigdy nie można się nudzić! Lucyfer zmaga się z depresją, jednak zamiast przyjąć pomoc od życzliwych mu osób postanawia przyspieszyć Apokalipsę. Azazel niebawem ma wyjść z anielskiego więzienia, do którego trafił podczas próby wciśnięcia guzika WIELKIEEEGO KATAKLIZMU. Beleth tuła się po świecie usiłując odnaleźć mitycznego ifrita, który zaginął przed wiekami. Z kolei Wiktoria zostaje zatrudniona przy produkcji anielskiego programu Top Angel. Do gry dołącza cherubin Uzjel, skazany na wieki odosobnienia Metatron oraz cała gama znanych i mniej znanych postaci historycznych. Czy świat czeka zagłada? Czy Wiktoria pogodzi się z Belethem? I co się stało z kotem Behemotem? Jak ułożył sobie życie Piotr? Żeby się tego dowiedzieć, przeczytajcie koniecznie finałowy, oczekiwany przez czytelników przez niemalże dziesięć lat, tom cyklu diabelsko-anielskiego. Katarzyna Berenika Miszczuk, „Ja, ocalona”, Wydawnictwo W.A.B., liczba stron: 416, data premiery: 28.10.2020.

Anne B. Radge, „Córka”. Margido nie żyje. Torunn przejęła Biuro Pogrzebowe Neshov i jednocześnie próbuje uczynić stare, zaniedbane gospodarstwo swoim domem. Dla dziadka najważniejsze jest, aby nad Neshov w różnych wyjątkowych okolicznościach powiewała flaga, zawsze w zgodzie z przepisami, postanowił więc zafundować Torunn nowy maszt, chorągiewkę i flagę. Po postawieniu masztu podwórko nabiera innego charakteru i po raz pierwszy w życiu Torunn zaczyna odczuwać prawdziwe zobowiązanie. Ale kiedy postanawia dopełnić dzieła i przyjmuje nazwisko Neshov, dla jej matki jest to cios w samo serce i budowany mozolnie przez lata dobry kontakt między nimi zostaje w jednej chwili zerwany. Na ferie jesienne do gospodarstwa ma przyjechać Erlend i cała jego duńska rodzina. Torunn trochę obawia się tej wizyty. Sytuacji nie poprawia fakt, że Kaj Roger przywozi Torunn dwa prosiaki, które jego zdaniem mogą uatrakcyjnić pobyt trójce dzieci Erlenda. Torunn nie chce mieć świń, ma dość Erlenda i nie chce mieć nic wspólnego z Kajem Rogerem. Ale tym razem przekona się, jaki naprawdę jest Erlend. I być może koniec końców okaże się, że Kaj Roger miał rację. W „Córce” Anne B. Ragde łączą się wszystkie wątki historii rodziny Neshov. To księga Torunn: powieść o kobiecie, która przez całe życie uciekała, aż w końcu zdobyła się na odwagę, by wziąć odpowiedzialność, bronić tego, kim jest, i wybrać miłość. Anne B. Radge, „Córka”, Wydawnictwo Smak Słowa, liczba stron: 328, data premiery: 14.10.2020.

Wszystkie opisy pochodzą od wydawców książek.

 

 

  1. I właśnie w taki prosty sposób październikowa lista wydatków kolejny raz się poszerzyła. W całej tej sytuacji widzę jednak spory plus – może trochę schudnę. ,,Comedy Queen” wygląda obiecująco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *