Peter Bunzl „Nakręceni” i „Księżycowy medalion” – o serii + pierwszy KONKURS z okazji DNIA DZIECKA’2020

„Nakręceni” Petera Bunzla to fantastyczna powieść dla młodzieżowego czytelnika (11+) nawiązująca stylistyką do dziewiętnastowiecznej prozy epoki wiktoriańskiej. Trzynastoletnia Lily Grantham uczy się w Akademii dla Młodych Dam Panny Octavii Scrimshaw. Ma zostać damą, znającą doskonale dobre maniery i wykonująca prawidłowo wszystko to, czego się od niej oczekuje. Pragnie jednak być kimś innym, chce podróżować i przeżywać szalone przygody, jak bohaterowie jej ukochanych komiksów i książek. Na domiar złego dziewczyna czuje się osamotniona – jej mama zmarła, tata zaś, wybitny naukowiec, od czasu tego tragicznego wydarzenia izoluje ją od świata, zdaje się nadmiernie ją chronić. Życie Lily zmienia się gwałtownie, gdy dostaje wiadomość o wypadku statku powietrznego, którym kierował jej ojciec. Wprawdzie nie odnaleziono ciała, ale wszyscy uważają go za zmarłego. Tymczasem do załamanej dziewczyny dociera z tajemniczą wiadomością Malkin, mechaniczny lis. Odtąd nic już nie będzie takie samo. Lily w towarzystwie dwójki przyjaciół, Malkina i Roberta, syna zegarmistrza, przekracza próg innego świata – mrocznego, bardzo niebezpiecznego. Muszą rozwiązać zagadkę i przekonać się, kto jest im życzliwy i kto zagraża ich życiu. A to wcale nie jest oczywiste…


W kontynuacji powieści – „Księżycowym medalionie” – Lily i Robert ponowanie wpadają w tarapaty. Z więzienia ucieka bowiem przestępca doskonały, słynny sztukmistrz Jacek Door, zwany Waletem Karo. Iluzjonista poszukuje tajemniczego Księżycowego Medalionu, a Robert stoi na drodze do realizacji jego podłych zamierzeń… Lily i Malkin muszą uratować przyjaciela, chociaż zegar cały czas tyka, czasu jest niewiele.

Powieści Petera Bunzla prezentują wizję świata, w którym pojawiają się prototypy współczesnych, zaawansowanych technologicznie robotów – maszyny mechaniczne nakręcane sprężynami, zdolne inteligentnie działać i niemal poi ludzku odczuwać. Sporo tu charakterystycznego dla epoki wiktoriańskiej przerysowania, dramatyzmu, a nawet grozy niczym z powieści gotyckiej. To intrygująca, łatwa w odbiorze literatura, która zauroczyła wielu nastoletnich czytelników.

Z okazji DNIA DZIECKA ogłaszamy KONKURS, w którym do wygrania będą 2 książki: „Nakręceni” oraz „Księżycowy medalion”. Zadanie konkursowe jest – jak zwykle – proste:  Poleć nam ciekawą książkę fantastyczną dla dzieci lub młodzieży.  Odpowiedzi możecie udzielić tutaj – na blogu, bądź w komentarzu pod postem konkursowym na FB. Najciekawszą odpowiedź nagrodzimy!

Będzie nam też miło, jeśli polubicie fanpage Zabookowane lub/i udostępnicie nasz post konkursowy na FB, a także zaprosicie do zabawy znajomych. Na odpowiedzi czekamy do piątku 5 czerwca do godziny 20.00. Zwycięzcę postaramy się ogłosić już w weekend?
POWODZENIA!

Partnerem konkursu jest wydawca książek – Akapit Press. Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest blog Zabookowane.
2. Konkurs trwa: od 1 czerwca 2020 r. do 5 czerwca 2020 r., do godz. 20:00.
3. Nagrodą w konkursie są dwie książki opisane powyżej, przeznaczone dla jednego Zwycięzcy Konkursu.
4. Zasady konkursu: umieszczenie pod postem konkursowym (na naszym fanpage’u lub na blogu) komentarza, stanowiącego odpowiedź na prośbę: Poleć nam ciekawą książkę fantastyczną dla dzieci lub młodzieży. Najciekawszą odpowiedź nagrodzimy!
5. Uczestnikiem konkursu jest każda pełnoletnia osoba, która spełni zasady opisane w pkt. 4 Regulaminu.
6. Zwycięzca konkursu zostanie wybrany przez Komisję Konkursową, składającą się z 3 osób, która czuwa również nad prawidłowym przeprowadzeniem Konkursu.
7. Ogłoszenie wyników na blogu i fanpage’u Zabookowane nastąpi do 8 czerwca 2020 r.
8. Koszty nadania nagrody ponosi organizator. Nagrody są wysyłane wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za pośrednictwem operatora Paczka w Ruchu. Zwycięzca Konkursu zostanie poproszony o wskazania najbardziej dogodnego punktu odbioru do wysyłki nagrody i adresu w wiadomości prywatnej. Na zgłoszenie zwycięzcy czekamy do 3 marca 2020 r., po tym terminie zwycięzca zrzeka się wygranej, w przypadku niepodania danych adresowych. Pełną listę punktów odbioru znajdziesz tutaj: https://www.paczkawruchu.pl/
9. Udział w Konkursie jest dobrowolny, nie ma możliwości zamiany nagrody na jej równowartość pieniężną.
10. Wszelkie reklamacje należy składać w ciągu 14 dni od zakończenia Konkursu za pośrednictwem komunikatora serwisu Facebook. Reklamacje będą rozpatrywane przez Komisję wymienioną w pkt. 6 Regulaminu, w ciągu 14 dni od jej otrzymania przez Organizatora.
11. Organizator informuje, że Konkurs nie jest współorganizowany przez właściciela serwisu społecznościowego Facebook, nie jest również organizowany z jego udziałem, ani też przez niego sponsorowany czy wspierany. Facebook Inc. nie ponosi odpowiedzialności za przebieg Konkursu. Wszelkie roszczenia związane z Konkursem należy kierować wyłącznie do Organizatora Konkursu.
12. Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację niniejszego Regulaminu, zasad konkursowych oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29. sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity z dnia 25. listopada 2015 r. Dz.U. z 2015 r. poz. 2135) wyłącznie na potrzeby niniejszego Konkursu.
13. Wszelkie spory związane z Konkursem będą rozstrzygane na drodze mediacji przez Organizatora.
14. Regulamin Konkursu dostępny jest na blogu zabookowane.pl, przez cały czas trwania Konkursu.

 1. Z zasady nie biorę udziału w konkursach, ale kiedy moja prawiedziwięciolatka buszując po moim fejsbukowym profilu natknęła się na pytanie o ulubioną książkę fantasy – nie było zmiłuj. Dlatego występuję w jej imieniu i wymieniam książkę Stephanie Burgis pt. „Smok z czekoladowym sercem”. Popieram wybór córeczki, bo książka jest naprawdę godna polecenia. Bohaterką jej młoda smoczyca, Aventurine, która pragnąc, by traktowano ją jak dorosłą i pozwolono wreszcie polować na CZŁOWIEKA, ucieka z domu. W swej wędrówce trafia na maga, który w kociołku przygotowuje niebiańsko pachnący napój. To czekolada! Kiedy Aventurine kosztuje specyfiku – zamienia się w człowieka. Nagą, bezbronna, słabą
  dziewczynkę…ale o duszy smoka! I od tego momentu powieść właściwie się rozpoczyna. Bo aby ludzka istota mogła przeżyć – potrzebuje ludzi. I jedzenia ludzkiego. I pracy. No i przyjaciół, oczywiście…I tego maga trzeba znaleźć, który zna antidotum na czar.
  To także książka o zmaganiu się z własnymi słabościami. O pokorze i potrzebie przyjaźni. O sile rodziny…ale i o odwadze i umiejętności stawienia czoła przeciwnościom. I o czekoladzie – dążności do spełnienia marzeń. Perełka w niemałej kolekcji książek Florci.. Bo my kochamy czytać i najlepsze książkowe pozycje puszczamy w świat. Niech czarują 🙂

 2. Polecę coś nieco zakurzonego, ale niezwykłego jak ilustracje w tej książce, autorstwa Antoniego Boratyńskiego. To opowieść Evy Sebok „Boraczek”. Wydana w 1987 roku przez Naszą Księgarnię barwna opowieść pełna przygód spodoba się młodszym miłośnikom „Opowieści z Narni” i „Niekończącej się historii”. Bohaterem jest prostoduszny, poczciwy urzędnik Boraczek (a raczej nieboraczek). Właśnie wezwał go na rozmowę jego szef – Bałałajek (podobny do olbrzymiej purchawki). Podekscytowany Boraczek jest przekonany, że otrzyma awans, jednak szybko się rozczarowuje. Bałałajek zwalnia go z pracy w trybie natychmiastowym, ponieważ Boraczek niezbyt przykłada się do rachunków. Mówiąc wprost: umiejętność liczenia nie jest jego najmocniejszą stroną. Dobroduszny urzędnik popada w skrajne przygnębienie, co martwi z kolei jego przyjaciół. Postanawiają zabrać go do zamku, gdzie ma spotkać się z Wielkimi Tubylcami i przede wszystkim z panią Sydonią, która powinna mu pomóc. Boraczek, po wysłuchaniu pewnej niezwykłej historii, związanej z piwnicą cioci Leonii postanawia poszukać tajemniczej jaskini Leontyna Olbrzymiego. I tak zaczyna się wielka przygoda, na spotkanie której wyrusza czwórka sympatycznych przyjaciół, momentami śmieszna a chwilami niebezpieczna. W opowieści magia przeplata się z rzeczywistością, nie brak nawet filozoficznych rozważań, a bohaterowie potrafią przemieszczać się w czasie i przestrzeni, co owocuje spotkaniami z niezwykłymi stworzeniami. Przemierzają fantastyczne krainy, by w końcu dotrzeć do szczęśliwego finału.

 3. Ja z całego serducha polecam serię „Zwiadowcy”. Jedne z najlepszych książek jakie czytałam. Są one skierowane głównie do młodzieży ale starsi oczywiście też mogą czytać i podejrzewam że ich też wciągnie.

 4. Ja z całego serduszka polecam serię „Zwiadowcy”. Jedne z najlepszych książek jakie czytałam. Są one skierowane głównie do młodzieży ale starsi oczywiście też mogą czytać i podejrzewam że ich też wciągnie.

 5. ???
  I nareszcie mamy wyniki Konkursów! Przede wszystkim dziękujemy wszystkim za udział i za wiele świetnych odpowiedzi i wskazówek czytelniczych. Jak zwykle można na Was liczyć! ?
  Ale do rzeczy. Nagrodę w Konkursie nr 1 otrzymuje gem_ma – odpowiedź z bloga, a w Konkursie nr 2 – Anna Baran. ?Gratulujemy zwycięzcom i prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej! ?❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *