Rachel Renée Russel „Dzienniki Nikki. Najlepsze nieprzyjaciółki”

„Dzienniki Nikki” Rachel Renée Russell to cykl lekkich i zabawnych książek przeznaczonych dla nastolatek (raczej młodszych, 11+), o perypetiach dziewczyny na pozór nieodróżniającej się niczym szczególnym od swoich rówieśniczek, a jednak dość zwariowanej, z poczuciem humoru oraz… przyciągającej kłopoty:) Narratorka cyklu, Nikki, opowiada o swoich przygodach w dzienniku (a właściwie dziennikach), które są rzecz jasna „tajne i poufne”, a „zaglądanie do środka wzbronione”. I trudno się temu dziwić – Nikki, jak często mają w zwyczaju nastolatki, mówi o tym, co jej się przytrafiło, ale także przelewa na papier swoje skryte myśli, uczucia, emocje. Mówi o szkole, przyjaciółkach (i największej rywalce), o pierwszych zauroczeniach, o rodzinie.
Seria ma ciekawą formę – niemal każda strona poszczególnych tomów zawiera rysunkowe ilustracje autorki. Tekst zaś stylizowany jest na zapiski nastolatki sporządzane w zeszycie w linie, mnóstwo w nim wykrzykników, fragmentów pisanych dużymi literami, emotikonów. Język jest prosty, młodzieżowy (choć poprawny). Wszystko to powoduje, że „Dzienniki Nikki” po trosze przypominają autentyczny pamiętnik nastolatki, a po trosze komiks.

„Najlepsze nieprzyjaciółki” to już 11 tom cyklu. W ramach międzyszkolnego programu wymiany uczniów Nikki ma trafić do North Hampton Hills. Powinna być szczęśliwa, bo:

To BARDZO prestiżowa szkoła, która słynie z osiągnięć swoich uczniów, wysokiego poziomu nauczania i szykownych mundurków, a jej budynki wyglądają jak skrzyżowanie Hogwartu z pięciogwiazdkowym hotelem!
Wielu uczniów oddałoby swoje KOMÓRKI , żeby móc tam chodzić.

Nastolatka jest jednak daleka od zadowolenia. Więcej – jest zrozpaczona. A powód tego stanu rzeczy jest tylko jeden: Mackenzie Hollister. Nikki od dawna ma na pieńku z tą zamożną, przypominającą lalkę Barbie, w dodatku uzależnioną od błyszczyka dziewczyną, a teraz ma spędzić z nią tydzień! Pewnie uciekłaby gdzie pieprz rośnie, gdyby nie fakt, że pobyt w North Hampton Hills może jej zapewnić wycieczkę do Francji, do samego Paryża! Nikki podejmie więc wyzwanie, ale – uwierzcie mi – nie będzie to łatwe…

Rachel Renée Russell „Dzienniki Nikki. Najlepsze nieprzyjaciółki”, tłum. Jan Prussak, Akapit Press, Łódź 2018, ilość stron 248, PATRONAT ZABOOKOWANYCH

Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem Akapit Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *