OKIEM NA KSIĘGARNIE – październik 2019

Tak, tak… lato definitywnie się skończyło. Sezon na herbatki i ciepły kocyk powoli można uznać za otwarty. A cóż może pasować do tego zestawu bardziej niż dobra książka? I tu właśnie zaczynają się schody. Bo wydawcy na jesień przygotują zawsze tak wiele ciekawych propozycji, że nie wiadomo wprost, za co się złapać. Może by tak rzucić wszystko i zamieszkać pod tym kocykiem? 🙂 A dla tych, którzy nie mają takiej opcji, przygotowałyśmy wybór, subiektywny rzecz jasna, najciekawszych zapowiedzi i nowości, które pojawią się w księgarniach w październiku. Zapraszamy do lektury, może znajdziecie coś ciekawego dla siebie, my mamy zamiar przeczytać wszystkie pozycje z tej listy! 🙂

Janusz Leon Wiśniewski, „Koniec samotności” – Kontynuacja „Samotności w Sieci”, książki-fenomenu. Główni bohaterowie „Końca samotności” to nowe pokolenie. Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci niespodziewanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.

Janusz Leon Wiśniewski, „Koniec samotności”, Wielka Litera, ilość stron: 432, data premiery 2.10.2019

Roy Jacobsen, „Białe morze” – Poruszająca kontynuacja nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera Niewidzialnych. Życie mieszkańca wyspy to szukanie. (…) Oczy mieszkańca wyspy szukają bez względu na to, czym zajmują się głowa i ręce, niezaznające spokoju spojrzenie krąży po wyspach i morzu, zahacza o każdą najmniejszą zmianę, rejestruje najdrobniejsze znaki, dostrzega wiosnę jeszcze przed jej przyjściem i śnieg, zanim ten namaluje białymi pociągnięciami rowy i dołki, widzi śmierć zwierząt, zanim umrą, i upadek dzieci, zanim się przewrócą, widzi też niewidzialną rybę w morzu pod rojem białych skrzydeł; wzrok to bijące serce mieszkańca wyspy. Ingrid na wyspie Barroy żyje zupełnie sama. Ale nawet tu dosięga ją trauma wojny, gdy morze wyrzuca na brzeg kolejne ciała z zatopionego niemieckiego statku. Jej dojmującą samotność przerwie pojawienie się na wyspie ocalałego żołnierza, który jednak nie mówi po niemiecku… Białe morze to mistrzowsko napisana opowieść o wojnie, miłości i odkrywaniu własnej pamięci. Roy Jacobsen w charakterystycznym, oszczędnym stylu kreśli fascynujący portret niezwykle silnej kobiety.

Roy Jacobsen, „Białe morze”, Wydawnictwo Poznańskie, ilość stron: 263, data premiery 2.10.2019

Barbara Gawryluk, „Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – Znakomici malarze, graficy, projektanci, którzy poświęcili życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali wspaniałe bajki, baśnie, opowiadania, krzyżówki, rebusy, historyjki i okładki pism. Nie szli na kompromisy, nie brnęli w infantylizm, a dziecko traktowali poważnie i nie narzucali swojej wizji. Wielu z nas najpierw kojarzy ilustrację Szancera, a potem baśń o Królowej Śniegu. Ferdynand Wspaniały już zawsze będzie wyglądał jak z ilustracji Kazimierza Mikulskiego, a jeże u Wandy Chotomskiej jak jeże Mieczysława Pokory. Koty Danuty Konwickiej każdy chciałby mieć w domu, tak jak „Świerszczyki” i „Misie” pełne rysunków Bożeny Truchanowskiej czy Janiny Krzemińskiej. O swoich fascynacjach opowiadają m.in. Elżbieta Gaudasińska, Zdzisław Witwicki, Bożena Truchanowska, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń. Tych, których już nie ma – Olgę Siemaszko, Janinę Krzemińską, Zbigniewa Rychlickiego Janusza Stannego czy Adama Kiliana – wspominają najbliżsi. Co znaczyły sukcesy dla ich artystycznych wyborów? Co działo się z nimi, kiedy polską literaturę dla dzieci dotknął kryzys? Jak poradzili sobie z kolorową szmirą lat 80. i 90.? Gdzie są oryginały ich prac? W „Ilustratorkach, ilustratorach” – oprócz rozmów Barbary Gawryluk – znajdą się obrazki z ukochanych książek z dzieciństwa i ilustracje nigdy wcześniej niepublikowane.

Barbara Gawryluk, „Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”, Wydawnictwo Marginesy, ilość stron: 400, data premiery: 16.10.2019

Jarosław Kamiński, „Psy pożrą ciało Jezebel” – Powieść autora książki „Tylko Lola” – uznanej przez magazyn „Polityka” za najlepszą polską powieść roku 2017 – oraz świetnie przyjętej „Rozwiązłej”. Sylwia Aran pracuje za granicą. Nieobecna w ostatnich miesiącach życia córki ma ogromne poczucie winy po samobójstwie piętnastoletniej Mili. W półlegalnym portalu internetowym prowadzi profil, gdzie umieszcza filmy opowiadające o swojej traumie. Jej zapiski z niekończącej się żałoby przyciągają sporą publiczność. Wśród obserwujących niegdyś profil Mili jest tajemnicza YZBL2. Sylwia pozwala jej prowadzić się na drugą stronę ekranu smartfona, do piekła świata wirtualnego. Dla najbliższych to objaw szaleństwa, dla matki ofiary – jedyna szansa, żeby zrozumieć, dlaczego jej córka odebrała sobie życie.

Jarosław Kamiński, „Psy pożrą ciało Jezebel”, Wydawnictwo WAB, ilość stron: 416, data premiery: 16.10.2019

Eduardo Mendoza, „Miasto cudów” – Najsłynniejsza powieść Eduarda Mendozy. Barcelona przełomu XIX i XX wieku. Onufry Bouvila, przemyślny wieśniak, przybywa do miasta w czasie przygotowań do Wystawy Światowej. Pieniędzy ma tylko na tydzień, ambicją mógłby obdzielić tłumy. Onufry chce się wzbogacić – jak najszybciej i za wszelką cenę. Barcelona, miasto jednocześnie wspaniałe i podłe, samo poszukujące wielkości, nagradza tych, którzy są gotowi zaprzedać jej duszę. To tu w wyniku bezwzględnych intryg, szemranych interesów i zbrodni Bouvila dojdzie do władzy, pozna smak fortuny i wielkiej miłości. „Miasto cudów” to powieść labirynt zaludniona tłumem postaci szlachetnych i typów spod ciemnej gwiazdy, w której na każdym kroku czeka nas nowa przygoda. Wraz z katalońskim Nikodemem Dyzmą przemierzamy przestronne ulice, wystawne pałace i schodzimy do cuchnących podziemi, burdeli i spelun, do których strach się zapuszczać. Powieść awanturnicza, napisana z rozmachem, pełna niesamowitych miejskich legend jest jednocześnie wiwisekcją katalońskiej duszy.

Eduardo Mendoza, „Miasto cudów”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, ilość stron: 464, data premiery: 30.10.2019

Charlotte Link, „Poszukiwanie” – Na rozległych wrzosowiskach północnej Anglii znaleziono zwłoki zaginionej rok wcześniej czternastoletniej Saskii Morris. Niedługo potem ginie kolejna młoda dziewczyna, także czternastoletnia Amelie Goldsby. Policja w Scarborough ogłasza alarm. Czy w obu przypadkach chodzi o tego samego sprawcę? W mediach aż huczy o mordercy z wrzosowisk, komisarz Caleb Hale czuje coraz większą presję. W okolicy, z zamiarem sprzedaży rodzinnego domu, przebywa także sierżant Kate Linville ze Scotland Yardu. Przez przypadek poznaje zrozpaczonych rodziców Amelie i nie z własnej woli rozpoczyna śledztwo w sprawie dramatu, który z pozoru nie ma ani początku, ani końca. Niespodziewanie po kolejnej dziewczynie ginie wszelki ślad…

Charlotte Link, „Poszukiwanie”, Wydawnictwo Sonia Draga, ilość stron: 536, data premiery: 16.10.2019

Ivona Březinová, „Mam na imię Alicja. Jestem narkomanką” – Wzorowa rodzina, matka nauczycielka, ojciec, dwoje dzieci. Jednak pozorna idylla zamienia się w koszmar, gdy córka Alicja po raz pierwszy sięga po narkotyki i wsiada na szaleńczą karuzelę kręcącą się coraz szybciej. Czy stało się tak za sprawą jednej złej decyzji, czy wieloletnich błędów uznawanych powszechnie za błahe? Jak rodzice mogą ustrzec dzieci przed narkotykami? Jak one same mogą się przed nimi bronić?

„Okaleczyliśmy się. Wszyscy, jak tu jesteśmy. Ale dlaczego? Dlaczego w tej krytycznej chwili w żadnym z nas nie odezwał się instynkt samozachowawczy? Może tych chwil było zbyt wiele. Za dużo na to, aby dało się tego dopilnować. Po cichu przyszły… i nie odeszły. Ivona Březinová nie unika poważnych tematów i niewygodnych odpowiedzi. Śledzi rozwój uzależnienia narkotykowego ze wszystkimi jego najciemniejszymi stronami, by chronić dzieci i ich rodziców. I wystawia naszemu społeczeństwu bolesny rachunek. „Mam na imię Alicja. Jestem narkomanką” to pierwsza część trylogii pod tytułem „Dziewczyna na smyczy” poświęconej problemom nastolatek.

Ivona Březinová, „Mam na imię Alicja. Jestem narkomanką”, Wydawnictwo Stara Szkoła. PATRONAT ZABOOKOWANYCH

Wszystkie opisy pochodzą od wydawców

 

 

1 komentarz do “OKIEM NA KSIĘGARNIE – październik 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *