Astrid Lindgren & Kitty Crowther, „Skrzat nie śpi”

Astrid Lindgren & Kitty Crowther, „Skrzat nie śpi”, Wydawnictwo Zakamarki 2016

Jest noc. Śpi stara zagroda i wszyscy, którzy w niej mieszkają.
Zagroda stoi w głębi lasu. Kiedyś dawno temu ktoś wykarczował tu drzewa i zbudował dom. Kto to był, nie wie nikt.
Tej nocy gwiazdy migoczą, śnieg połyskuje bielą, jest srogi mróz. W taką noc ludzie kulą się w swoich małych domach i pilnują ognia, żeby nie zgasł.
Tak oto stoi tu samotna zagroda, w której wszyscy śpią.
A jednak nie wszyscy…

To skrzat nie śpi. Nie śpi i odwiedza wszystkich mieszkańców zagrody: zwierzęta i ludzi. Nawet w najbardziej mroźną i ciemną noc czuwa nad całym domostwem.
Czarodziejska to historia, piękna w swojej prostocie, tajemnicza, ale nie straszna. Pobudza wyobraźnię, przynosi ukojenie. Z pewnością wyciszy przed snem niejednego rozbrykanego skrzata.

Dodać warto, że tekst jest parafrazą popularnego w Szwecji wiersza z „Tomten” (Skrzat) Viktora Rydberga, do której przepiękne i fantastycznie dopełniające opowieść ilustracje zrobiła Kitty Crowther, laureatka nagrody Astrid Lindgren Memorial Award.
Klasyka literatury dziecięcej, która nigdy nie straci na wartości. Gorąco polecam! Agata

 

 

 

  1. Cześć! Bardzo miło, że nasz opis książki Ci się spodobał – naprawdę jest świetna!
    Jeśli chodzi o czasopismo dla 3-letniego malucha, moim ulubionym był „Miś”. Niestety nie istnieje od 2010 roku i według mnie na rynku polskim nie ma równie dobrego dla tej grupy wiekowej (można ewentualnie kupić stare numery).
    Nie tak dobrym czasopismem, ale zaglądałam do niego czasem z moim synkiem, jest „Akademia Malucha”. Świetny, utrzymany od wielu lat na bardzo wysokim poziomie jest „Świerszczyk” jednak to dla trochę starszych dzieci (wydawca mówi, że dla wieku przedszkolnego, jednak ja uważam, że dla dzieci ok. 5+). Mam nadzieję, że coś uda Ci się wybrać. Pozdrowienia dla Ciebie i 3-letniego Czytelnika! Agata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *