„Grudzień” – czy to nie magiczne słowo? Gdy Elof, sześcioletni chłopiec, wypowiada je, „czuje w brzuchu przyjemne łaskotki”. Jak co roku, mama przygotowała kalendarz adwentowy w postaci rozwieszonego na ścianie w salonie sznurka i przypiętych do niego dwadzieścia czterech klamerek. Do każdej z ponumerowanych klamerek przypięła karteczkę z zagadką. Jej rozwiązanie doprowadzi Elofa i jego starszą siostrę, Marcelę, do miejsca, gdzie ukryta jest niespodzianka – coś słodkiego. Tak spędzą kolejne dni grudnia, aż do Wigilii. Będzie wspaniale! Chłopiec uwielbia ten przedświąteczny czas, wypełniony rozwiązywaniem zagadek i przedświątecznymi przygotowaniami: dekorowaniem domu czy pieczeniem pierniczków. Jest jednak pewien problem. Otóż Marcela, która niedługo kończy trzynaście lat, nie zamierza zachowywać się jak zawsze, wspaniały kalendarz adwentowy wcale nie sprawia jej przyjemności, ba!, w ogóle odmawia obchodzenia świąt… Mama twierdzi, że Marcela dojrzewa, jest prawie nastolatką i dlatego nie jest już taka jak kiedyś, ale Elofowi trudno jest się z tym pogodzić. Siostra nie poświęca mu czasu i chłopcu po prostu nudzi się w domu. Myśli: „Gdyby wydarzyło się tu coś, co choć trochę przypominałoby przestępstwo, tak żeby przydałyby mu się do czegoś te wszystkie detektywistyczne gadżety! Ech, gdyby…”.
Grudzień to naprawdę szczególny czas. Marzenie Elofa się spełnia. Tylko czy chłopiec powinien cieszyć się z tego powodu? Z domu zaczynają ginąć różne świąteczne rzeczy, a w ogrodzie pojawiają się tajemnicze ślady na śniegu. Nie dość, że Marcela psuje tegoroczny przedświąteczny nastrój, to ktoś postanowił w ogóle ukraść święta!
„Zagadka złodzieja świąt” Lisy Bjärbo (autorki tekstu) i Matildy Ruty (autorki ilustracji) to opowieść w dwudziestu czterech rozdziałach, książkowy kalendarz adwentowy do czytania w każdy grudniowy wieczór, aż do tego najważniejszego. Przepięknie wydana, z bogatą i ciekawą szatą graficzną umili oczekiwanie na Boże Narodzenie dzieciom, a być może także i ich opiekunom (książka jest przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury dla dzieci około 8+, jak i do wspólnego, rodzinnego czytania). To historia detektywistyczna, ale pełna uroku i ciepła, poruszająca w sposób bardzo otwarty trudne i ważne dla dzieci tematy: dorastania i zmian w relacjach miedzy rodzeństwem, a nawet śmierci rodzica.
Nad łóżkiem Elofa wisi zdjęcie taty. Tata nie żyje. I nie jest to żadna tajemnica. Odkąd Elof pamięta, taty nie ma. Pewnego dnia, kiedy Elof był jeszcze niemowlakiem, tata zachorował i był chory do momentu, kiedy Elof skończył dwa lata. I wtedy umarł […] Elof nie pamięta taty. Pamięta go tylko Marcela. Pamięta całkiem sporo, bo kiedy tata umarł, miała osiem lat. I zanim się zamieniła na gorsze, czasem mu o nim opowiadała. Siedziała na łóżku Elofa i mówiła o rzeczach, które tata robił, albo jaki był, albo co powiedział. To było przyjemne i nieprzyjemne zarazem. Dobrze się tego słuchało, ale Elof czuł jednocześnie, że to niesprawiedliwe, że Marcela ma całą głowę pełną własnych obrazów taty, a on tylko marne zdjęcie na ścianie.
Wspaniała to idea, by czas przedświąteczny poświęcić na rodzinne zajęcia: dekorowanie domu czy wspólne czytanie. „Zagadka złodzieja świąt” przynosi dodatkową wartość – pozwala nie tylko na przyjemność płynącą z lektury ciekawej, uroczej książki, ale i skłania młodszych i starszych do refleksji, do przedświątecznej zadumy.
Gorąco polecamy!
Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem Zakamarki
Lisy Bjärbo (tekst), Matildy Ruta (ilustracje), „Zagadka złodzieja świąt”, tłum. Marta Wallin, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2021, ilość stron: 99.
Piękna!