SPIRIT ANIMALS seria druga, tom 1: Eliot Schrefer, „Nieśmiertelni strażnicy” – RECENZJA

Eliot Schrefer, „Nieśmiertelni strażnicy””. SPIRIT ANIMALS, seria druga, Upadek Bestii, tom 1, przeł. Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2017.

Czekaliście? Nasi młodsi czytelnicy na pewno! Wszystkim miłośnikom cyklu Spirit Animals przedstawiamy pierwszy tom drugiej serii, pt. „Nieśmiertelni Strażnicy”. Jego autorem jest Eliot Schrefer – twórca popularnych powieści dla dzieci i dorosłych, znany już czytelnikom z szóstego tomu pierwszej serii. Naszym zdaniem to zresztą jedna z najlepszych części cyklu, pisarz ma niezwykły talent do kreowania świata fantasy, ciekawego, a jednocześnie wypełnionego pozytywnymi wartościami. Zawodowo zajmował się miedzy innymi badaniem żółwi morskich i hodowlą różnych gatunków ryb, być może stąd wynika jego wyjątkowa wrażliwość na świat zwierząt.

„Nieśmiertelni strażnicy” odsłaniają kolejne tajemnice Erdas. W jego mrokach przez wieki kryła się straszna siła. Przyszedł czas na jej wyjście spod ziemi. Zagraża ona bezpośrednio porządkowi świata, może rozerwać na zawsze więź między Zwierzoduchami. Czy młodym bohaterom uda się kolejny raz zjednoczyć siły w słusznej sprawie?

Zagrożenie ujawniło się poprzez powolne niszczenie Wszechdrzewa. Lenori , strażniczka drzewa, jako pierwsza zauważyła małą niepokojącą plamkę:

Jego złote liście szeleściły, ich pieśń stawała się coraz głośniejsza. Jakież cudne było!  Kolor Wszechdrzewa zależał od barwy samego słońca – o świcie mieniło się srebrną bielą, w południe jaskrawą żółcią […] Dziewczyna spojrzała tam, gdzie ptak, i serce jej zamarło. Zgnilizna.

Okazało się, że niemal niewidoczna na zewnątrz zgnilizna niszczyła drzewo już od dawna. W środku jaskini rozchodził się słodkawy zapach śmierci i rozkładu. Trzeba było działać bardzo szybko.

Conor, Abeke, Meilin i Rollan zdają się spotkać w ostatniej chwili. Razem z nimi ich zwierzęta:

Briggan nie miał jednak zamiaru przestać jej lizać i zanim Meilin się połapała, obok niej leżeli jej przyjaciele – Abeke, Conor i Rollan, śmiali się i tulili jedno do drugiego, turlali się po wyłożonej kamiennymi płytami ścieżce. Kiedy przechodzący obok nich Zielony Płaszcz zachichotał pod nosem, przez głowę Meilin przemknęły słowa: Czterej Bohaterowie Erdas. Podniosła się z godnością z ziemi i otrzepała z podróżnych ubrań grudki ziemi i źdźbła trawy.

Na ich drodze wkrótce stanie zbrodniarz wojenny, jeden z najokrutniejszych i najbardziej przebiegłych ludzi, znany dobrze z poprzedniej serii. Już sam dźwięk jego imienia przyprawia o dreszcze… Zerif.

„Nieśmiertelni strażnicy” otwierają drugą serię Spirit Animals, Upadek Bestii. Fabuła jest ciekawie skonstruowana, czytelnik zna już dobrze świat Erdas i rządzące nim prawa, a jednak ponownie jest zaskoczony rozwojem akcji. Eliot Schrefer umiejętnie operuje różnymi emocjami, nie ukrywa też właściwego sobie poczucia humoru.

Koniecznie sięgnijcie po nową część Spirit Animals. Zachęca przepięknym wydaniem, dobrym przekładem Bartosza Czartoryskiego i gwarancją przeżycia kolejnej przygody.

Aga

Za egzemplarz książki dziękujemy Wydawnictwu Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *