Stina Wirsén, „Kto się złości” i inne – RECENZJA SERII

Seria szwedzkiej autorki i ilustratorki, Stiny Wirsén, obejmuje cztery tytuły. Każdy skupia się na jakimś wybranym problemie związanym z emocjami małego dziecka i w zabawny sposób, także dzięki świetnym rysunkom, próbuje je oswoić. Jeśli bliska jest Wam idea rodzicielstwa bliskości albo szukacie wsparcia w rozmowach o emocjach z dzieckiem, koniecznie zajrzyjcie do serii Wydawnictwa Zakamarki.

Próbowaliście może kiedyś negocjować z kilkulatkiem sprawę ubrania się i wyjścia z domu na spacer? Każdy opiekun małego dziecka wie, że nierzadko wspiąć trzeba się na wyżyny cierpliwości i sprytu, a i to niekoniecznie wystarczy. Inną zapalną kwestią są konflikty w piaskownicy, w przedszkolu czy z rodzeństwem, gdy jedno drugiemu popsuje zabawę. Budzą silne i trudne emocje. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju urazami fizycznymi, które napawają grozą chyba bardziej dorosłych, ale warto rozmawiać o nich z maluchami. Dzieciom niełatwo jest zaakceptować stawiane przez opiekunów granice, nie zawsze też komunikujemy je w odpowiedni sposób. Na szczęście dzisiaj otrzymujemy wielkie wsparcie w postaci dobrej jakościowo literatury dla najmłodszych, która ułatwia oswajanie wielu niełatwych tematów.

Przykładem takiej właśnie pomocy są książeczki Stiny Wirsén, w 2020 roku ukazały się w Polsce cztery tytuły: „Czyje spodnie?”, „Kto się złości?”, „Komu leci krew?” i „Kto decyduje?”. W zabawny i ciekawy sposób przedstawiają kilka naprawdę ważnych kwestii – ubieranie się przed spacerem, złość dzieci w czasie zabawy, urazy (ta jest bardziej dla rodzica moim zdaniem 😉 ) oraz rutynę dnia codziennego. Każda z historii poprowadzona jest w naprawdę zaskakujący i nieoczywisty sposób, ale widzę po mojej domowej małej czytelniczce, że możemy dzięki tym opowieściom wspólnie omówić i obłaskawić na przykład wychodzenie z domu. Kiedy czytamy o zwierzątkach, które zakładają nie swoje spodnie, zaśmiewa się do łez.

Seria jest pięknie wydana – ma twardą oprawę, grube strony, niewielką ilość tekstu, która może być dobrym wstępem do rozmowy o trudnych emocjach. Przecież nie zawsze wiemy, jak zacząć i pokierować taką rozmową, a tu mamy gotową inspirację. Nie mogę nie wspomnieć o świetnych ilustracjach, których autorką również jest Stina Wirsén. Są doskonałym uzupełnieniem każdej historii, przykuwają uwagę dziecka i same w sobie prowokują je do stawiania różnych pytań. Wydawca sugeruje wiek 3+, ale moja córka ma 2,5 roku i wspólna lektura daje nam sporo frajdy.

Bardzo polecam.

Ola

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Zakamarki.

Stina Wirsén, „Komu leci krew?”, przełożyła Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2020, liczba stron: 28.

Stina Wirsén, „Kto się złości?”, przełożyła Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2020, liczba stron: 28.

Stina Wirsén, „Czyje spodnie?”, przełożyła Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2020, liczba stron: 28.

Stina Wirsén, „Kto decyduje?”, przełożyła Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, 2020, liczba stron: 28.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *