Paulina Chmurska „Wielka Mała Niedźwiedzica” – RECENZJA

Jeśli czytacie swoim dzieciom książki przed snem, wiecie, jak ważny, jak szczególny i dla dziecka, i dla opiekuna, jest to moment dnia. Magiczny. Opowiadana tuż przed zaśnięciem  historia pobudza wyobraźnię, sprawia, że pod powiekami pojawiają się bohaterowie i obrazy wyczarowane ze świata literatury. Przenoszą dziecko (a wraz z nim często dorosłego) w inny wymiar i powoli kołyszą do snu. Jeśli na wieczorną lekturę wybierzecie „Wielką Małą Niedźwiedzicę” Pauliny Chmurskiej, zaręczam, że spędzony przy niej czas będzie niezwykły. Wraz z Małą Niedźwiedzicą i jej mamą, Wielką Niedźwiedzicą, odbędziecie długą, pełną przygód, meczącą i nieco niebezpieczną, ale bardzo ciekawą wędrówkę po niebie. A przy okazji przeczytacie mnóstwo ciekawostek o Kosmosie, poznacie wiele gwiazdozbiorów i być może zainspirujecie się do przyszłych obserwacji nocnego nieba:) Ja i mój synek, zauroczeni tą urokliwą, przepięknie wydaną książką, mamy właśnie takie plany!

Mała i Wielka Niedźwiedzica, mama i córka, podróżują po nocnym niebie, niosąc tajemniczy, bardzo ważny pakunek. Na swojej drodze napotykają wielu mieszkańców nieba: Psy Gończe, Żyrafę, Rysia, Lwa i inne gwiazdozbiory, a wśród nich także groźnego Smoka, który pragnie odebrać im pilnie strzeżony skarb. Czy Niedźwiedzicom uda się dostarczyć przesyłkę w bezpieczne miejsce wśród gwiazd? Kto im w tym pomoże? I czym okaże się zawartość pakunku?

Śledząc historię wędrówki Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy, poznacie nazwy i wygląd różnych gwiazdozbiorów, w czym pomoże wam bez wątpienia zamieszczona w książce świecąca w ciemnościach mapa nieba. Naprawdę wyjątkowo urokliwe ilustracje Elki Grądziel pobudzą wyobraźnię i uczynią lekturę jeszcze przyjemniejszą. Opowieść została uzupełniona o liczne wiadomości dotyczące gwiazd, Układu Słonecznego i całej naszej Galaktyki.  Dowiecie się więc chociażby, czym jest Droga Mleczna, czym jest meteor nazywany popularnie „spadającą gwiazdą”, dlaczego gwiazdy świecą i jaka panuje na nich temperatura.

Książkę gorąco polecam do wspólnej lektury z dzieckiem (w wieku około 5-7 lat), ale również jako samodzielną czytankę dla początkującego czytelnika. Niewielka ilość tekstu na stronie, duża czcionka i mnóstwo pięknych ilustracji, ułatwią i uatrakcyjnią pierwsze próby czytelnicze. „Wielka Mała Niedźwiedzica” to także znakomity pomysł na książkowy prezent – Wydawnictwo Wilga zadbało o wyjątkowo staranne i ładne przygotowanie publikacji.

Agata

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga

Paulina Chmurska „Wielka Mała Niedźwiedzica”, ilustracje Elka Grądziel, Wydawnictwo Wilga, warszawa 2020, ilość stron: 42.

1 komentarz do “Paulina Chmurska „Wielka Mała Niedźwiedzica” – RECENZJA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *