Barbara Kosmowska, „Kolorowy szalik”, Wydawnictwo Literatura, 2014
Śmierć kolegi to nie jest łatwy temat? Jak rozmawiać o tym z dziećmi? Barbara Kosmowska odważnie zmierzyła się z tym problemem. Dodatkowo poruszyła kwestię dziecka, które jest odrzucone w grupie rówieśniczej. Tomek przeprowadził się do Dąbrówki z miasta. Inaczej się ubiera, wysławia, jego mama jest tłumaczem książek z języka francuskiego. Chłopiec bardzo lubi czytać, co już go dyskwalifikuje u kolegów!! Dodatkowo przez fakt długotrwałej choroby jest słabszy, nie uczestniczy we wszystkich zabawach, wyjazdach, jest po prostu inny.
Ma jednak wielką siłę ducha, z godnością znosi wszystkie uwagi, przezwiska, kierowane w jego stronę. Pokazuje jaki ma do nich dystans, sam nazywając się „Pieszczochem”. Jednak wszyscy wiedzą, że to przezwisko wyjątkowo do niego nie pasuje. Tak jak i porównanie go do kapryśnego Collina z „Tajemniczego ogrodu”. Tomek jest dzielnym młodym człowiekiem, który niestety za szybko musiał zmierzyć się z pytaniem, co to jest życie i zbliżająca się śmierć.
Kolejne opowiadanie dotyczy tym razem chłopca, który ze wsi przeprowadził się do miasta. Też jest „inny”, nie tylko z powodu dziwnych spodni.
Książka napisana jest pięknym językiem, wystarczająco dostosowana do wieku odbiorcy, pojawia się tam nawet kilka potocznych słów. Nie przeważają one jednak nad bogatymi metaforami i zgrabnie układanymi zdaniami. Polecam tę książkę nie tylko dzieciom 9 +, i nie tylko tym, którzy zetknęli się z problemem śmierci. Zatrzymajmy się w biegu i spójrzmy na „innych”. Aga