OKIEM NA KSIĘGARNIE – wydanie świąteczne – dla dzieci

W taki dzień jak dzisiaj nie możemy nie polecić Wam kilku ciekawych pozycji dla najmłodszych czytelników. W kolejnej odsłonie świątecznego wydania Okiem na księgarnie skupiamy się na książkach dla dzieci – mamy coś dla zupełnych maluchów, dzieci w wieku przedszkolny, znajdzie się tutaj też coś dla nieco starszych pociech. Naszym zdaniem książka to jeden z najwspanialszych, ale też po prostu sprawdzonych pomysłów na prezent pod choinkę. Jeśli zatem szukacie inspiracji, to zapraszamy do lektury naszego przeglądu!

Pierwsze dwie propozycje to świeżo wydana seria „Gryzak” Emmy Yarlett od Wydawnictwa Wilga. Gryzak, który jest bohaterem serii, to potworek, ale bardzo wyjątkowy – uwielbia się wgryzać w każdą książkę, jaka znajdzie się w jego zasięgu. Jest tak niesforny, że postanawia zjeść różne bajki, a przy okazji narobić w nich zamieszania. W drugiej książce z cyklu Gryzak odwiedza świat zamieszkały przez dinozaury, poznaje Triceratopsy,  Tranozaura Rexa i jego kumpli, znowu nie obejdzie się bez tarapatów. „Książko-potworek” i „Księga dinozaurów” to książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, pięknie wydane i w twardej oprawie, napisane prostym, ale zrozumiałym i bardzo dowcipnym językiem. Są też zabawnie i ciekawie ilustrowane, zawierają mnóstwo różnych elementów graficznych – dziur, klapek, skrzydełek – dziecko może przez nie zaglądać i podglądać, co też sympatyczny potworek wyczynia na kolejnych stronach. Świetne w zestawie i oddzielnie, polecamy dzieciom 3+.

O „Misiu Pracusiu” pisałyśmy już tutaj. Seria Benji Davisa przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników, książeczki właściwie można przeglądać już od urodzenia, a rocznemu maluchowi  dostarczą wiele frajdy. Właśnie ukazała się kolejna część,  „Miś Pracuś. Pomocnik Mikołaja”. Tym razem pracowity Miś ma za zadanie pomóc Mikołajowi w dostarczeniu prezentów dzieciom. Książka ma różne ruchome elementy, które można wysuwać, przesuwać itd., dziecko może zatem aktywnie uczestniczyć w lekturze. Ma poręczny format, a także grube kartki – powinny się oprzeć dziecięcym rączkom i ząbkom 😉 Polecamy dzieciom 0+.

„Ratujmy zwierzęta” Jess French to propozycja dla nieco starszych dzieci, w wieku wczesnoszkolnym, bądź dla większych przedszkolaków, do wspólnej lektury. Świetny pomysł dla wszystkich miłośników zwierząt. Wiele się mówi dzisiaj o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne i inne działania człowieka. Dr French w swoich podróżach dotarła w różne zakątki świata – „Ratujmy zwierzęta” to rezultat jej wypraw. Każdy rozdział opowiada o najbardziej zagrożonych gatunkach z danego kontynentu, jest tu wiele informacji wyjaśniających, czemu grozi im wyginięcie, ale też autorka wskazuje działania, jakie są podejmowane, żeby temu zapobiec. W prostych słowach tłumaczy, co można zrobić we własnym zakresie, żeby pomóc naszej planecie. Książka jest pięknie wydana – ma duży format, twardą oprawę, niezwykłe, bardzo czytelne ilustracje. Ma walory estetyczne i edukacyjne, polecamy dzieciom 7+.

Seria o Puciu znana jest chyba każdemu rodzicowi małego dziecka. Marta Galewska-Kustra stworzyła cykl książek dla najmłodszych czytelników, którzy od kilku lat pasjonują się sympatycznym chłopcem i jego rodzinką. Są one pomyślane, jako wsparcie dla rozwoju mowy, począwszy od wyrazów dźwiękonaśladowczych i pierwszych głosek, przez pierwsze słowa, po całe zdania. Są świetnie, zabawnie i bardzo oryginalnie ilustrowane przez Joannę Kłos, dostarczają zabawy na długie godziny. Niedawno ukazała się kolejna część: „Pucio umie opowiadać”, jest ona skierowana do dzieci, które już mówią, zachęca do ćwiczenia umiejętności opowiadania. A jest o czym – rodzina Pucia właśnie ma się powiększyć, książka przy okazji oswaja także ten temat. Doskonały pomysł na prezent dla dziecka 3+.

Ostatnie propozycje naszego świątecznego Okiem są skierowane do nieco większych pociech. „Nienia z Zielonego Marzenia. Zima Nieni” Agnieszki Tyszki, to kontynuacja serii, ale można ją czytać także jako oddzielną książkę. To także nasz Zabookowany patronat, recenzję znajdziecie tutaj.  Dziesięcioletnia Nieni spędza przedświąteczny okres u babci, w Zielonym Marzeniu. Spotyka tam mieszkańców leśniczówki, ale i różne leśne istoty, a także tajemniczą Emmę. To pełna uroku opowieść, świetna pozycja dla dzieci czytających samodzielnie, ale także do wspólnego czytania z opiekunami. I jednym, i drugim przyniesie na pewno wiele czytelniczej radości. Po skończonej lekturze warto wykonać kilka przygotowanych przez autorkę zadań, narysować projekt śnieżnego lampionu czy labirynt, który pokona Prabcia na drodze do słoiczka swoich ukochanych śledzi. Wreszcie – dzięki zaproponowanemu przepisowi można upiec swoje własne pierniczki! Polecamy dla dzieci 8+.

„Miedziany listek” Emilii Kiereś z kolei opowiada o Teresce, dziewczynce, która właśnie idzie do drugiej klasy i jest tym bardzo podekscytowana. Niestety – nie wszystko ułoży się tak, jakby chciała. Przede wszystkim Ewka, jej  przyjaciółka z ławki, postanowiła zamienić ją na inną koleżankę. Do tego bardzo chciałaby mieć rodzeństwo, co nie jest niestety możliwe. To ciepła i mądra opowieść, ale też bardzo ciekawa, traktuje o problemach, które dotyczą wielu dzieci. Z jej bohaterami łatwo się zaprzyjaźnić. Wartości wychowawcze i psychologiczne zaś na tyle subtelnie zostały wplecione w treść książki, że nie odejmują przyjemności lektury. Książka zawiera urokliwe akwarele autorstwa samej Małgorzaty Musierowicz. Więcej informacji znajdziecie w naszej recenzji tutaj. Świetna dla dzieci 8+.

Czy warzywa mają życie duchowe? Mikołaj Marcela w swojej serii wege kryminałów dla dzieci w każdym wieku udowadnia, że jak najbardziej, tak! „Best Seler i zagadka znikających warzyw” i „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów” to szalenie zabawne powieści dla dzieci, ale i dla całej rodziny. Opisują kryminalne przygody szeryfa Jarzynowa – Best Selera, który co rusz musi rozwiązywać bardzo trudne sprawy, takie jak, tajemnicze zniknięcie Maliny Pomidor i innych warzyw, albo kto zagraża możnemu rodowi Kokosów. Świetna lektura, z kryminalną intrygą i licznymi nawiązaniami do kultury popularnej w tle.  Polecamy rodzicom na poprawę humoru, a jeśli dzieciom, to w wieku 7-11

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *