Czy wiesz, dlaczego lis ma taki duży i puszysty ogon?* Dlaczego zęby bobra są pomarańczowe?** Ile guzów ma guziec?*** Po co jeżozwierzowi kolce?**** Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych informacji o świecie zwierząt znajdziecie w niesamowicie ciekawej i bogato ilustrowanej „Wielkiej Księdze Ssaków” Yuvala Zommera. To druga pozycja, po świetnej „Wielkiej Księdze Robali”, autorstwa angielskiego ilustratora i twórcy książek dla dzieci wydana w Polsce. Równie ciekawa, równie pięknie wydana i równie interesująca!
Choć wydawca książki kieruje ją do czytelników w wieku 6-12 lat, jestem całkowicie przekonana, że może ona zachwycić także dzieci niepotrafiące samodzielnie czytać. Już pięciolatek (a być może nawet młodsze dziecko) może wspólnie z opiekunem przyglądać się przykładom ssaków zamieszkujących nasz glob, poznawać ich zwyczaje, upodobania, sposób żerowania. Na pewno zainteresuje go, do czego ssakom potrzebne są zęby i pazury, jakie wydają ryki i zapachy, jakie ssaki mieszkają w mieście, które spośród nich wyginęły, a które powinniśmy ratować. Tej wiedzy nie jest za dużo, jak to się często zdarza w podobnych publikacjach – jest jej dokładnie tyle, by zainteresować młodego czytelnika, przykuć na dłużej jego uwagę i sprawić, by sporo zapamiętał.
Oczywiście, lektura książki będzie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, także świetną zabawą, do czego przyczynią się oryginalne i zabawne ilustracje. Z pewnością są one tak samo ważne i ciekawe, jak treść książki. Już samo jej przeglądanie może sprawić dużą przyjemność. To informacja sprawdzona – mój osobisty pięciolatek nie może się wprost od niej oderwać!
Co ważne, „Wielka Księga Ssaków” nie jest w żadnym wypadku kompendium wiedzy o tych zwierzętach. To kilkadziesiąt stron przepięknie ilustrowanej lektury, według mnie nawet bardziej dla młodszych (5+) niż starszych dzieci, która wspaniale łączy przyjemne z pożytecznym. Nie odnajdziecie w niej encyklopedycznego spisu wszystkich ssaków, a przykłady zwierząt mieszkających na całym świecie (książka w oryginale przygotowana jest na rynek anglojęzyczny). Polski czytelnik spotka się więc w „Wielkiej Księdze Ssaków” z dobrze znanym sobie lisem czy wilkiem, ale także ze znanymi zwierzętami egzotycznymi, jak hipopotam czy lew, a nawet takimi, o których prawdopodobnie jeszcze nie słyszał.
Z pełnym przekonaniem polecam jako wspaniałą propozycję dla dzieci książki mądrej i bardzo atrakcyjnej wizualnie.
A.
*Gdy jest mu zimno, zwija się i przykrywa nim niczym kołderką.
**Zawierają związki żelaza o tej barwie, żelazo zaś wzmacnia zęby, dzięki czemu bóbr może gryźć nawet bardzo twarde drewno.
*** Z każdego boku głowy po dwa.
**** Jeżozwierz je stroszy, gdy jakieś zwierzę je napastuje.
Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga