OKIEM NA KSIĘGARNIE – wydanie świąteczne – literatura polska

Za oknem biało, nas ścianie kalendarz adwentowy, a w radio dziś znowu od rana głos George’a Michaela i „Last Christmas”… Wszystko to świadczy tylko o jednym – sezon przedświąteczny nastał na dobre! Oczywiście nie zawsze warto się poddawać, zwłaszcza przedwcześnie, gorączce bożonarodzeniowych przygotowań. Poza jednym wyjątkiem – z pewnością warto zawczasu zadbać o świąteczne prezenty. Właśnie po to, by tuż przed Wigilią nie biegać z wypiekami na twarzy po zatłoczonych centrach handlowych i nabywać towary, które się ostały w sklepach, w dodatku w znacznie wyższych niż normalnie cenach. A ponieważ prawda stara jak świat głosi, że NAJLEPSZYM PREZENTEM POD CHOINKĘ JEST KSIĄŻKA, jak co roku wydanie świąteczne Zabookowanego cyklu „Okiem na księgarnie” poświęcamy propozycjom książkowych prezentów. Dziś zaczynamy od propozycji z kategorii: literatura polska, i podrzucamy pomysły dla miłośników nowatorskiej prozy albo sensacji, albo biografii, albo dla tych, którzy śledzą literackie nagrody, a nawet zaczytujących się w powieściach historycznych. Słowem, dla każdego coś miłego:)

CIEKAWA POLSKA PROZA

Zacznijmy od książki dla czytelników odważnych, którzy są otwarci na literackie poszukiwania, interesują się wszystkim tym, co dzieje się w naszym kraju, i… mają poczucie humoru. „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela to bowiem świetna książka, naszym zdaniem jedna z najlepszych polskich nowości tego roku, ale przewrotna i – poprzez czarny humor, wręcz groteskę – komentująca polską rzeczywistość. Oto w pewną marcową noc, we wsi Cikowice mieszkańcy odkryją dewastację kilku grobów na miejscowym cmentarzu. Nie byłoby to może aż tak niespotykane, gdyby nie fakt, że wszystko wskazuje na to, że zostały one rozwalone od środka. Wkrótce jasne staje się, że mieszkańcy cmentarnych kwater jakby ożyli. Objawiły nam się zombie, a grupa mieszkańców jednej z krakowskich kamienic, w tym para gejów, zmuszona zostanie do całkowitej zmiany dotychczasowego życia… Naszą recenzję powieści przeczytacie TUTAJ.

W ŚWIECIE LITERACKICH NAGRÓD

Nie mogłoby zabraknąć w tym zestawieniu dwóch w tym roku najgorętszych nazwisk w polskiej literaturze. To najważniejsze brzmi oczywiście: Olga Tokarczuk. Książka laureatki nagrody Nobla w kategorii literatura za 2018 r., zdobywczyni wielu innych prestiżowych nagród, z pewnością przyniesie radość obdarowanemu. Proponujemy doskonałą powieść „Bieguni”, uhonorowaną w zeszłym roku nagrodą Bookera. Trzeba jednak pamiętać, że to lektura dla wymagających czytelników, doceniających literacki kunszt i erudycję. To książka, w której można się zatopić, ale też wymagająca skupienia i refleksji.

Świetną propozycją dla miłośnika dobrej polskiej literatury będzie także „Nie ma” Mariusza Szczygła, znakomity zbiór reportaży, za który autor otrzymał w tym roku Nagrodę Literacką Nike. Uwielbiany przez czytelników pisarz poświęcił książkę osobom, które odeszły, ludziom z różnych światów: czeskiej poetce, polskiej księgowej, izraelskiej pisarce, a także własnemu ojcu, z którym wybrał się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”. Wspaniała książka dla czytelników doceniających piękno słowa, błyskotliwe poczucie humoru, a przy tym skłonnych do przemyśleń.

SENSACJA

Dla zaczytanych w dobrej sensacji świetnym wyborem będzie „Gambit” Macieja Siembiedy. Ten znakomity polski dziennikarz śledczy, od lat prowadzący śledztwa historyczne, natrafił na zagadkowy nagrobek, „pełen nieprawdopodobieństw”, i postanowił zgłębić jego tajemnicę. Dotarł do osoby Jana, w powieści występującego jako Jan Ostrowski, na którego opowieści – o losach dwóch braci, nieżyjącego Jerzego i samego Jana – oparł swoją książkę. „Gambit” to historyczny thriller o szpiegach, wywiadzie i kontrwywiadzie drugiej wojny światowej, o tym jak udało się wyprowadzić w pole władze peerelowskiego państwa, o strachu, nienawiści i wielkiej miłości, o zdradach, których nie można wybaczyć, wreszcie – o bezcennym skarbie, do którego za wszelką cenę usiłują dotrzeć szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta. Dłuższą recenzję powieści przeczytacie TUTAJ.

BIOGRAFIE

W tej kategorii wybrałyśmy dwie świetne, bardzo ciekawe, choć zupełnie inne książki. Pierwsza to „Historia Ireny Sendlerowej” Ireny Mieszkowskiej, opowieść o niezwykłej kobiecie, która przez całą wojnę organizowała przemycanie żydowskich dzieci z getta, w sumie około dwóch i pół tysiąca. Ratowała życie dzieci i ratowała ich tożsamość, skrupulatnie notując i przechowując nazwiska ocalonych. Kim była? Jak żyła? Co spowodowało, że pomoc innym stawiała zawsze przed dobrem własnym, a nawet swoich bliskich? Anna Mieszkowska w wyjątkowo skrupulatnej, rzetelnej biografii przybliża sylwetkę Sendlerowej, przytacza nieznane fakty (także te, o których sama Sendlerowa specjalnie nie chciała mówić). I – co nie mniej ciekawe – przedstawia portrety ocalonych, ich dramatyczne historie, rysuje obraz rzeczywistości, z którą „matka dzieci Holocaustu” musiała się mierzyć. Pełną recenzję książki przeczytacie TUTAJ.

Druga świetna biografia, która sprawdzi się jako prezent pod choinkę, to „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej. To historia jednego z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat. By dotrzeć do prawdy o jego życiu, Magdalena Grzebałkowska odwiedziła państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dotarła do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawiła jego wersję wydarzeń. Ale to także opowieść o środowisku Komedy, o barwnym życiu Piwnicy pod Baranami i narodzinach warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

POWIEŚĆ HISTORYCZNA

Miłośnikom literatury historycznej proponujemy historyczną sagę autorstwa Sylwii Zientek „Hotel Varsovie”, na którą składają się powieści: „Klątwa lutnisty”, „Bunt chimery” i wydana w tym roku „Królewski szpieg”. To wyjątkowo ciekawa, barwna, pełna awanturniczych wręcz przygód historia warszawskich hotelarzy, zaczynająca się w XVII wieku i zakończona w czasach współczesnych. Opowiadając o skomplikowanych losach Żmijewskich i Szpakowskich, autorka oprowadziła czytelników po dawnej Warszawie, pokazała jej topografię, architekturę, realia życia, opowiedziała o bardziej i mniej znanych wydarzeniach historycznych, o postaciach ważnych dla polskiej stolicy. Zrobiła to w sposób brawurowy i niespotykany w polskiej prozie współczesnej, oczarowując czytelników i zjednując sobie rzesze fanów. To bardzo dobra seria dla czytelników zainteresowanych historią nie tylko Warszawy, ale w ogóle Polski, którzy z radością będą odnajdywać na kartach „Hotelu…” smaczki historyczne, obyczajowe, a także ze świata sztuki i literatury. Więcej o „Klątwie lutnisty” przeczytacie TUTAJ, a o „Buncie chimery” TUTAJ.

Odnaleźliście wśród naszych propozycji coś dla Waszych bliskich? Już wkrótce kolejne zestawienia prezentowe:)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *