Jeanne Willis „Małpka Wiercipiętka”, Patricia Hegarty „Wielka podróż Małego Ptaszka”


„Małpka Wiercipiętka” Jeanne Willis oraz „Wielka podróż Małego Ptaszka” Patricii Hegarty to kolejne propozycje wydawnictwa Wilga, dostosowane edytorsko do potrzeb  dzieci rozpoczynających swoją przygodę z samodzielnym czytaniem (pisałyśmy już o wydanych w tej serii: „Zaginionej księgarni” Katie Clapham, Wielkim dniu Małej Króliczki Swapny Haddow oraz „Domu na górze” Ali Standish). Niewielki format książeczek, które są lekkie i dobrze trzyma się je nawet w małych dłoniach, duża czcionka, niewielka ilość tekstu na stronie, bogactwo ilustracji – wszystko to ma ułatwić lekturę początkującym czytelnikom. Ciekawa i mądra fabuła, wartka akcja oraz bohaterowie, z którymi łatwo jest się dziecku utożsamić – przyniosą z kolei dużo czytelniczej radości. Opiekunów młodych czytelników utwierdzą zaś w przekonaniu, że książki z tej serii są i przyjemne w odbiorze, i wartościowe literacko. Bez wątpienia zaciekawią również dzieci nieczytające jeszcze samodzielnie (w wieku około 5+), a dzięki swojej formie mogą zapoczątkować proces nauki czytania (opiekun czyta, a dziecko podąża wzrokiem za niewielką i mocno wyeksponowaną ilością tekstu).

Tytułowa Małpka Wiercipiętka z książki angielskiej autorki, Jeanne Willis, to zwierzątko wyjątkowo energiczne, hałaśliwe i wścibskie. W wielkim lesie deszczowym jest jej wszędzie pełno, zadaje mnóstwo pytań, rozrabia i nieustannie chce się bawić. Nic dziwnego więc, że inni mieszkańcy lasu mają jej dosyć. Kameleon, tukan, żółw, jaguar i inni, marzą o tym, by Wiercipiętka dała im spokój, po prostu zniknęła. I kiedy wreszcie wydaje się, że małpka przestanie przeszkadzać zwierzętom, okazuje się, że tylko ona, tylko dzięki swoim wyjątkowym cechom, będzie dla nich ratunkiem! To zabawna, energetyzująca historia, o tym, że każdy jest wyjątkowy i że tę wyjątkowość właśnie należy doceniać. Rodzice zaś mogą dostrzec w bohaterce książki własne dzieci – jakże często rozbrykane, gadatliwe, choć czasem bardzo absorbujące, męczące wręcz, to przecież kochane najbardziej na świecie. Bo czy nie takie właśnie powinny być dzieci?

„Wielka podróż Małego Ptaszka” autorstwa Irlandki, Patricii Hegarty, opowiada zaś o perypetiach żółtego ptaszka, który z powodu złamanego skrzydełka nie poleciał ze swoim stadem, oraz o jeleniu, który postanowił mu pomóc i towarzyszyć w wyprawie „w stronę słońca”. Długa podróż wiele nauczyła ptaszka i jelenia, pokazała im świat z wielu perspektyw i podczas wszystkich pór roku. A co najważniejsze, nauczyła ich, jak ważna jest przyjaźń i że nie tylko duży może być wsparciem dla małego. Nie tylko jeleń pomógł bowiem ptaszkowi, ale i ptaszek nauczył wiele jelenia i pomimo swoich niewielkich gabarytów wybawił go z poważnych tarapatów. To opowieść pełna przygód, czasem wesołych, czasem bardzo niebezpiecznych, opowieść o przyjaźni i bezinteresownej pomocy, która może przysłużyć się także temu, kto pomaga.

Elementem, który łączy obie historie, są zwierzęcy bohaterowie, z którymi dziecięcym czytelnikom łatwo jest się identyfikować. I one bywają głośne, bywa, że sprawiają kłopoty, i one są czasem bezbronne, wymagają opieki i wsparcia. Ale też przygody małpki i ptaszka dowodzą, że młody wiek czy niewielki wzrost nie czynią nikogo mniej wartościowym. Ci mali i niepozorni są nie mniej ważni i w nich może drzemać wielka siła!

Koniecznie muszę też zwrócić uwagę na wydanie książek z tej serii – dostosowane do potrzeb początkującego czytelnika (o czym była już wcześniej mowa), ale również bardzo staranne i po prostu ładne. Obie książki są ciekawie zilustrowane – „Małpka Wiercipiętka” przez Chantelle i Burgena Thorne’ów, a „Wielka podróż…” przez Sebastiaana Van Donincka. Autorzy ilustracji zadbali o to, by ich prace były przede wszystkim atrakcyjne dla czytelników i ułatwiały im podróż przez lekturę.

Obie książeczki gorąco polecam!
Agata

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Wilga

Jeanne Willis „Małpka Wiercipiętka”, Il. Chantelle i Burgen Thorne’owie, Wilga, Warszawa 2019, ilość stron: 85.
Patricia Hegarty „Wielka podróż Małego Ptaszka”, il. Sebastiaan Van Doninck, Wilga, Warszawa 2019, ilość stron: 84.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *