Ewa Przybylska „Jaga pod napięciem” – RECENZJA

Ewa Przybylska, „Jaga pod napięciem”, Akapit Press, Łódź 2017.

W życiu nie zawsze dzieje się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Igol (czasem mówią na niego Ignaś, ale niespecjalnie podoba się to dwunastoletniemu chłopakowi) ma spędzić miesiąc wakacji w niewielkiej miejscowości u koleżanki swojej mamy. „Cały sierpień! Stracony czas. Nikt nie zapytał go o zdanie”. A mógł grać w piłkę w rodzinnym Poznaniu. Mógł. Skazany jest jednak na nieznane sobie miejsce, brak kolegów, towarzystwo pani Pelagii, trzydziestopięcioletniej aptekarki. I co najgorsze – towarzystwo Jagi! Wstrętnej, chudej, zwariowanej dziewczyny, która siedziała przed nim w ławce przez cztery koszmarne lata podstawówki! A teraz pojawiła się i tu.

Bywa jednak i tak, że właśnie wtedy, kiedy nie spodziewamy się niczego dobrego, sądzimy, że czeka nas tylko nuda i ewentualnie złośliwości ze strony znienawidzonej koleżanki (czytaj: tej czarownicy, Jagi) – życie nas zaskakuje. Igol nie spodziewał się, że Pelagia okaże się całkiem fajna, że ma z nią więcej wspólnego niż się mógł przypuszczać. Nie będzie marudzić i naprawdę da się z nią porozmawiać. Nie spodziewał się także, że znajdzie nowego przyjaciela, zwierzęcego przyjaciela. A już na pewno nie spodziewał się, że Jaga zostanie jego… wspólniczką! Być może pokaże mu nawet swoje inne oblicze…

„Jaga pod napięciem”, niewielka powieść, może Was zaskoczyć, czasem rozbawić i odrobinę wzruszyć. Uwierzcie mi. Dzieje się w niej sporo. Małe miasteczko ma swoje tajemnice, a pomysły Jagi, w które chcąc nie chcąc wplątany zostaje Igol, mogą niejednego przyprawić o zawrót głowy. Oj, mogą mieć oboje kłopoty…

To książka i dla dziewczyn, i dla chłopaków (niech nie zwiedzie Was tytuł). Czyta się ją szybko i przyjemnie, ale to nie płytka opowiastka dla nastolatków. Raczej historia wakacyjnej przygody (z wątkiem kryminalnym), która nie tylko daje dobrą rozrywkę, ale i skłania do przemyśleń. Krótko mówiąc: dobra, ciekawa i mądra książka!

Polecam czytelnikom 10+

Agata

Ewa Przybylska jest polską pisarką (ur. w 1935 r. w Poznaniu), autorką wielu książek dla dzieci, scenariuszy filmowych, a także powieści obyczajowych dla dorosłych.

Otrzymała wiele nagród literackich, a czytelnicy pokochali ją m.in. za takie książki, jak „Dotyk motyla” (1994), „Dzień kolibra” (1997), „Most nad Misssisipi” (2013), „Doba z modliszką” (2015), „Rzeka pełna krokodyli” (2015), „Jaki kamień taki cios” (2016).

Źródło zdjęcia: https://www.akapit-press.com.pl/5_ewa-przybylska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *