Agata Widzowska „Psierociniec. Kocia lista życzeń” – RECENZJA

Uwaga! Uwaga! Wszystkim miłośnikom znakomitej serii Agaty Widzowskiej „Psierocniec” pragnę donieść po pierwsze, że mogą już cieszyć się lekturą kolejnej, czwartej części, a po drugie, że jest ona równie świetnia jak poprzednie. I tym razem znajdziecie w niej ciekawą przygodę, mnóstwo wzruszeń i sporo humoru. A jeśli nie mieliście dotąd okazji na czytelnicze spotkanie z przesympatycznym psem Remikiem i jego psimi przyjaciółmi – nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po „Kocią listę życzeń”. Poszczególne tomy serii nie wymagają czytania w określonej kolejności, możecie zacząć właśnie od tej części, choć jestem pewna, że po jej przeczytaniu zapragniecie poznać wcześniejsze przygody mieszkańców Psierocińca (więcej o nich przeczytacie TU i TU).

Być może jednak nie wystarczy tu moje zapewnienie, że „Kocia lista życzeń” jest świetna. Być może chcielibyście wiedzieć, co przytrafia się Remikowi w najnowszym tomie jego przygód. Uchylę rąbka tajemnicy, choć postaram się nie zdradzić za dużo. Otóż Remik zostaje… porwany! Tak, tak, w dodatku przez koty. Jest bowiem – o czym z pewnością wiecie, jeżeli znacie poprzednie części cyklu – bardzo utalentowanym poetą, a w zasadzie „psioetą”. Co więcej, jego „psioezja” ma wielką moc, a mianowicie może zmieniać rzeczywistość. A koty mają marzenia i chcą je spełnić właśnie za sprawą twórczości Remika. Czy to się uda? Czy przyjaciele z Psierocińca wywabią Remika z opresji? I czy koty da się w ogóle polubić? Tego już oczywiście nie wyjawię. Zdradzę jeszcze tylko, że w czwartej części serii Agaty Widzowskiej nie tylko Remik będzie tworzył poezję:) Zajrzyjcie do książki i przekonajcie się, kto także zaczął pisać wiersze:)

Gdzie jesteś, Remiku?
Węszy każdy nos.
Dosyć tych wybryków,
przybądź i daj głos.
Świat bez ciebie traci smak,
słońce świeci byle jak!
Świat bez ciebie traci smak,
słońce świeci byle jak!

 

Po raz kolejny zatem zachęcam do lektury „Psierocińca” – serii nie tylko ciekawej i zabawnej, nie tylko świetnie napisanej (bardzo ładnym językiem, a jednocześnie przystępnym dla bardzo młodego odbiorcy), ale także mądrej i uwrażliwiającej dziecięcego czytelnika. Przygody sympatycznego psa to bowiem pouczająca historia o sile przyjaźni, o miłości i szacunku do każdego stworzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także bardzo staranne wydanie serii – książki mają grubą oprawę, a każda część jest ilustrowana przez innego twórcę. Autorem  zabawnych ilustracji do „Kociej listy życzeń” jest Kasia Nowowiejska.

Polecam z pełnym przekonaniem – to doskonała propozycja czytelnicza dla dzieci 5+

Agata

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Wilga

Agata Widzowska, „Psierociniec. Kocia lista życzeń”, ilustracje Kasia Nowowiejska, Wilga, Warszawa 2019, ilość stron: 56.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *