Jan Brzechwa, „Szelmostwa lisa Witalisa”

Któż nie pamięta z czasów dzieciństwa wspaniałych wierszy Jana Brzechwy? Ciekawe, mądre, zabawne, ponadczasowe. Pośród nich te, które dzieci być może kochają najbardziej – o bohaterach zwierzęcych. Więc np. o kaczce dziwaczce, koziołeczku, stonodze i oczywiście o właścicielu najwspanialszego ogona, niezwykle sprytnym – lisie Witalisie. A jak pewnie pamiętacie, „nie było w świecie lisa ponad lisa Witalisa”

Był Witalis maści rudej,
Niezbyt gruby, niezbyt chudy,
Miał na prawym oku bielmo
I był szelmą. Strasznym szelmą!
Miał rozumu za dziesięciu,
Toteż w każdym przedsięwzięciu
Wprawiał w podziw swoim sprytem,
Wyrobieniem znakomitym,
Orientacją doskonałą
I dowcipem, jakich mało,
A miał w sobie tyle dumy,
Jakby wszystkie zjadł rozumy.

Wszystkie te cechy rudego spryciarza sprawiały, że mógł on sobie poczynać sobie w lesie bardzo odważnie. Mieszkał wygodnie, nie bywał głodny, osiągał, co zamierzył. Oczywiście – kosztem innych! Nawet niedźwiedzie, bodaj najwięksi mieszkańcy lasu, zostali przez Witalisa wyprowadzeni w pole. Czy ujdzie mu to na sucho? Czy też mieszkańcy lasu znajdą sposób, by dać mu nauczkę?

Ta klasyczna historia, o niepodważalnej wartości literackiej, nie przestaje urzekać młodych czytelników – humorem, polotem, mądrą i ciekawą treścią. Dla rodziców zaś, którzy czytają ja swoim pociechom, może być wspaniałą podróżą sentymentalną do czasów dzieciństwa. A jednym i drugim uprzyjemnią wspólną lekturę świetne ilustracje Kasi Nowowiejskiej.

Seria z niezapominajką – przygotowana przez wydawnictwo Wilga seria starannie wydanych i pięknie ilustrowanych książek napisanych przez najwybitniejszych polskich twórców literatury dziecięcej. Klasyczne historie, pisane prozą bądź wierszem, rodzicom i dziadkom przywołają wspomnienia z własnego dzieciństwa. Dzieci poznają dzięki nim nowych – książkowych przyjaciół.
O książkach z Serii z niezapominajką pisałyśmy już na blogu. Znajdziecie u nas recenzje: Ludwika Jerzego Kerna „Proszę słonia”Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”, a także Joanny Pollakówny „Marceli Szpak dziwi się światu”.

Jan Brzechwa, „Szelmostwa lisa Witalisa”, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2017, ilość stron: 32.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Wilga


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *