Joanna Pollakówna, „Marceli Szpak dziwi się światu”

Drodzy Rodzice! Czy pamiętacie z własnego dzieciństwa sympatyczną dobranockę o Marcelim Szpaku? Ten animowany serial dla dzieci, tworzony w latach 1984-1986 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, powstał na podstawie scenariusza Joanny Pollakówny, znanej polskiej poetki, eseistki, historyka sztuki, a także autorki prozy dziecięcej. Scenariusz zaś – na bazie książeczki „Marceli Szpak dziwi się światu” jej autorstwa.

Wydawnictwo Wilga, w ramach swojej Serii z niezapominajką, przypomina uroczą historię o Marcelim i jego leśnych przyjaciołach. Przemierzając las, zaglądając w jego rozmaite zakamarki, obserwując, co się dzieje z przyrodą w różnych porach roku, Marceli Szpak spotyka Leszka Zająca, Sowę Petronelę, Wiewiórkę Frankę, Mariusza Borsuka, a nawet Konstantego Chomika. Każda z tych zwierzęcych postaci ma swój odrębny charakter, właściwe swojemu gatunkowi obyczaje, każda jest sympatyczna. Jednak to z Marcelim dziecięcy czytelnik prawdopodobnie najbardziej będzie się identyfikował. Ma on bowiem w sobie dziecięcą ciekawość, wrażliwość i zmysł obserwacyjny, który każe mu dziwić się światu i opisywać go na własny sposób.

„Póki nie powącham – mówi Marceli –  nie wiem, co to konwalia. Póki nie wezmę na język – nic nie wiem o pieprzu. Póki mi się jakiś kawałek życia nie nazwie po swojemu – to też mało co o nim wiem”.

Zapewniam Was, że opowieść o perypetiach Marcelego i innych leśnych mieszkańców nic nie straciła na aktualności i z powodzeniem może cieszyć kolejne pokolenie czytelników. A piękne wydanie i kolorowe ilustracje Karoliny Dziewy – uprzyjemnią lekturę i dzieciom, i dorosłym.

Seria z niezapominajką – przygotowana przez wydawnictwo Wilga seria starannie wydanych i pięknie ilustrowanych książek napisanych przez najwybitniejszych polskich twórców literatury dziecięcej. Klasyczne historie, pisane prozą bądź wierszem, rodzicom i dziadkom przywołają wspomnienia z własnego dzieciństwa. Dzieci poznają dzięki nim nowych – książkowych przyjaciół.
O książkach z Serii z niezapominajką pisałyśmy już na blogu. Znajdziecie u nas recenzje: Ludwika Jerzego Kerna „Proszę słonia”, a także Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”.

Joanna Pollakówna, „Marceli Szpak dziwi się światu”, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2017, ilość stron: 40.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *